Zistite, prečo máte akné

Zistite, prečo máte akné

Akné a puberta patria k sebe, hovoríte si. Ako je však možné, že nepríjemné pupienky, čierne bodky a sčervenené miesta trápia mnohých ľudí aj v dospelosti, niektorých dokonca aj po päťdesiatke? Dôvod určite nie je len jeden. Pozreli sme sa preto na najčastejšie príčiny vzniku akné. Nájdete medzi nimi aj seba?

Prvý dôvod: dedičnosť

Gény môžu za mnohé naše problémy. Ovplyvňujú, ako pracuje náš organizmus. Výskumníci z The Medical College of Georgia a zo St. Thomas Hospital z Londýna zistili, že práve gény majú na vznik akné oveľa väčší vplyv ako vonkajšie faktory. Do štúdie, ktorá mala podnietiť vedcov k hlbšiemu skúmaniu príčin vzniku akné, bolo zahrnutých 458 párov jednovaječných dvojčiat a 1099 párov dvojvaječných dvojčiat žien rôzneho veku. Výsledky štúdie ukázali, že dedičnosť sa na vzniku akné podieľa celými 81 percentami. Zvyšných 19 % pripadá na vplyv vonkajších faktorov.

Druhý dôvod: hormóny

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, hormóny na vašej pleti vedia rozpútať hotovú pupienkovú smršť. Aj preto majú akné predovšetkým tínedžeri, ktorým sa hladina hormónov ešte iba ustaľuje. Hormóny si však robia, čo chcú, aj u žien v období menštruácie, počas tehotenstva, dojčenia alebo napríklad po vysadení antikoncepcie. Hormonálna nerovnováha totiž spôsobuje zväčšovanie mazových žliaz a posilňuje tvorbu mazu. Odtiaľ je už k vzniku pupienkov naozaj len malý krôčik.

Tretí dôvod: podráždená pokožka

Nie nadarmo vás kozmetička upozorňuje, aby ste sa často nedotýkali tváre. Na rukách máme neuveriteľné množstvo baktérií. Ak je na koži trhlinka, prípadne malá ranka, môžete si miesto veľmi ľahko zapáliť. A zápal kože sa rovná akné. Dávajte si pozor, ako často sa dotýkate tváre, neškrabte sa a umývajte si často ruky.

Štvrtý dôvod: stres

Dlhodobý stres nerobí dobre celému vášmu telu. Má vplyv na vlasy, vnútorné orgány aj pokožku. Ak ste pod tlakom, telo sa bráni a vylučuje väčšie množstvo mazu. A akné je na svete. Ak ste si všimli, že počas stresových období bojujete s pupienkami, viac odpočívajte, dávajte pozor na zloženie jedla a doprajte si dostatok spánku.

Piaty dôvod: niektoré lieky

Androgény, lítium, niektoré druhy antibiotík. To všetko sú liečivá, ktoré vašej koži priveľmi neprospejú. Snažte sa preto užívanie liekov minimalizovať. Zdravie je, samozrejme, dôležitejšie ako vzhľad vašej kože, určite však vedľajšie účinky liekov nepodceňujte. Ak ste zaznamenali výrazné zhoršenie stavu pokožky, informujte svojho lekára a skúste spoločne vybrať taký liek, ktorý vám bude viac vyhovovať.

Šiesty dôvod: životný štýl

Aj keď  viaceré štúdie preukázali, že životný štýl nemá na kožu taký vplyv ako iné faktory, zmenou stravovania môžete stále niečo zmeniť. Začať žiť zdravšie nepomôže len vašej koži, ale prospeje celému telu. Skúste vynechať sladké jedlá, nesoľte toľko a zvýšte prísun obyčajnej neperlivej vody. Nepite veľa alkoholu (jeden pohár vína denne alebo malé pivo sú povolené) a vynechajte cigarety. Rozdiel uvidíte čoskoro.