Žihľava, harmanček, púpava… V boji proti akné pomôže aj príroda

Žihľava, harmanček, púpava… V boji proti akné pomôže aj príroda

Používate nekonečné množstvo najrôznejších prípravkov, no stále máte pocit, že vám na akné vôbec nič nezaberá? Máte ešte jednu možnosť – skúsiť zlatú prírodnú cestu. Bylinky sa používajú už stovky rokov a vždy boli účinné. Poradíme vám, ako na to.

Akné vzniká vtedy, keď sa v mazových žliazkach a korienkoch chlpov či vlasov tvorí viac mazu, ako je treba. Keď sa maz nahromadí, upcháva póry a pod kožou sa vytvorí zápal. Aj keď pupienky spôsobuje celý rad faktorov, očistou tela a naštartovaním jeho chodu pomocou prírodných produktov nemôžete nič pokaziť. Vplyv na vašu pleť má totiž najmä fakt, že vám telo zaniesli toxíny.

Zaostrené na bylinky

Ako tvrdia odborníci, ľudia trpiaci akýmikoľvek formami akné by mali svoje telo pravidelne detoxikovať. Očistu by ste mali zamerať hlavne na obličky, pečeň a žlčník, ktoré sa na očiste organizmu významne podieľajú.

Silnú schopnosť očisty má žihľava, ktorú by ste mali používať pravidelne vo forme čaju. Na detoxikáciu však môžete vyskúšať aj rebríček, púpavu, tymián, lipový kvet, šalviu, harmanček alebo mätu piepornú. Pečeň, obličky a črevá vie výborne očistiť aj detoxikačná kúra z aloe vera.

Ak ste žena a za vaše pupienky môže hlavne hormonálna nerovnováha (napríklad po vysadení antikoncepcie), môžete vyskúšať aj odvary z alchemilky. Látky, ktoré obsahuje, dokážu veľmi dobre dopĺňať chýbajúce ženské hormóny a odbúravať pôsobenie tých mužských. Práve prebytok mužského hormónu obvykle stojí sa zvýšenou produkciu mazu, za nadmerným potením a ochlpením.

Obličková obnova

Obličky sú jedným z orgánov, ktoré sa zásadným spôsobom podieľajú na očiste tela. Rovnako ako sa staráte o svoju pleť s pupienkami, treba sa postarať aj o orgány, ktoré čistia organizmus zvnútra. Aby ste to dosiahli, treba obmedziť soľ, a to nielen v klasickej podobe, ale aj pridanú soľ, ktorú nájdete v dochucovadlách či instantných jedlách. Mali by ste obmedziť príjem červeného mäsa, vyprážaných a pečených jedál, pečiva, čierneho čaju, kávy i čokolády. Nasaďte zeleninovú diétu a dbajte o dostatočný príjem tekutín. Najlepšie vody a bylinkových čajov. Týždenná očistná kúra obličky prebudí k životu. Budú lepšie pracovať, čo sa prejaví aj na vašej pleti.

Na činnosť pečene a žlčníka môžete vyskúšať cviklovú šťavu. Tá pomáha z pečene vylučovať škodlivý tuk. Zaisťuje tiež tvorbu esenciálnej aminokyseliny, ktorá spúšťa proces nepretržitej detoxikácie pečene.