Zázračné kyseliny: poradia si s akné a vedia omladiť

Zázračné kyseliny: poradia si s akné a vedia omladiť

Na kyseliny asi nemáte z hodín chémie príliš pekné spomienky. Môžeme vás však ubezpečiť, že kyseliny sú súčasťou života každého z nás. Ba čo viac, kyseliny si s obľubou dávame na tvár, na vlasy alebo telo, pretože sa nachádzajú v kozmetických prípravkoch. Navyše, mnohé z nich pôsobia blahodarne a sú schopné vyliečiť aj kožné choroby a zmierniť napríklad prejavy akné.

Kyselina salicylová

Patrí medzi najúčinnejšie antibakteriálne látky, aj preto sa často používa v medicíne a dermatológii. Obľúbená je predovšetkým preto, že má jednu nenahraditeľnú vlastnosť – nie je rozpustná vo vode, ale v tukoch, čo znamená, že vie prenikať hlboko do pórov a čistiť ich zvnútra. Nijaká iná kozmetická látka tieto vlastnosti nemá. Ak by sme kyselinu salicylovú nepoužili, odumreté kožné bunky by upchávali póry, vznikali by pupienky a pleť by sa zapálila. Aj keď kyselina salicylová akné nevylieči, vie potlačiť jeho prejavy. A to sa celkom hodí!

Túto látku nájdete v mnohých odličovacích prípravkoch a peelingoch. Dokáže jednoducho obmedziť aktivitu mazových žliaz, preto sa hodí najmä na problematickú a mastnú pleť.

Ovocné kyseliny

Hovorí sa im aj AHA kyseliny a nájdeme ich v ovocí, zelenine a v umelej forme aj v tabletkách. Tieto kyseliny fungujú tak, že naleptávajú, a teda narušujú proteínové väzby medzi odumretými bunkami a povrchom kože. Vďaka tomu odumreté bunky odstraňujú a umožňujú novým kožným bunkám prosperovať. Povrch pleti vedia hravo zbaviť baktérií a prebytočného kožného mazu. Sťahujú tiež póry. Niet preto divu, že ovocné kyseliny sú obľúbenou prísadou kozmetických výrobkov a dermatológov, ktorí ich využívajú vo vyššej koncentrácii pri takzvanom chemickom peelingu, prípadne pomocou AHA kyselín zosvetľujú pigmentové škvrny.

Kyselina hyalurónová

Desiatky kozmetických firiem ju označujú ako zázrak v dermatológii, niet preto divu, že sa kyselina hyalurónová stala súčasťou mnohých prípravkov. Táto kyselina sa v ľudskom tele prirodzene vyskytuje napríklad v kĺbových chrupavkách a je dôležitou súčasťou procesu znovuobnovenia poškodenej pokožky. Navyše, má silné hydratačné a liftingové účinky. Vie na seba naviazať až trojnásobné množstvo vody, vďaka čomu zvyšuje pružnosť pleti a vyhladzuje drobné vrásky. Ak túžite po mladistvej a zdravej pleti, určite vyhľadávajte práve prípravky s kyselinou hyalurónovou, dajte však pozor na koncentráciu. Ak je málo koncentrovaná, jej účinky si asi ani nevšimnete. Za vyššiu koncentráciu si ale priplatíte.

Kyselina alfa-lipoová

Najmä teraz v zime sa vám budú hodiť prípravky s kyselinou alfa-lipoovou. Ide o mastnú kyselinu, ktorá má silné antioxidačné účinky, zväčšuje zásobu kyslíka v bunkách a predlžuje mladosť kože. Nájdeme ju v niektorých potravinách, ako napríklad v špenáte, kvasniciach či pečeni. Pomáha udržiavať pokožku vláčnu a je veľmi odolná proti klimatickým vplyvom. Aj preto sa hodí práve na obdobie zimy. Ak máte suchšiu pleť, určite sa po prípravkoch s touto kyselinou porozhliadnite!