Veľká jarná pleťová inventúra

Veľká jarná pleťová inventúra

Skôr ako začnú prvé slnečné lúče naozaj páliť, je čas dať svoju pleť znovu dohromady a pripraviť ju na všetko, čo ju čaká s prichádzajúcou jarou a letom. Aj keď mnohé kozmetické salóny a výrobcovia ponúkajú najrôznejšie ošetrenia, ktoré môžu pleť výrazne povzbudiť, vyznať sa v ponuke nie je vôbec jednoduché.

Boj s pigmentom

Hoci mnohí ľudia môžu mať pigmentové škvrny už od detstva, u väčšiny z nich sa prejavia až s postupujúcim vekom. Väčšinou nimi trpia ženy. Môžu za ne totiž do určitej miery hormóny, časté slnenie sa alebo používanie solárií. Keď k tomu pripočítame slabú ozónovú vrstvu a životný štýl, ktorý obranyschopnosť organizmu nijako neposilňuje, je jasné, že sa počet žien bojujúcich s nadmernou pigmentáciou neustále zvyšuje.

Čo s tým? Liečba škvŕn určite nepatrí medzi jednoduché a krátkodobé. Budete sa musieť obrniť trpezlivosťou a byť dôslední. Výsledky pritom rozhodne nebudú viditeľné hneď. Pozitívnou správou však je, že možností, ako s pigmentovými škvrnami skoncovať, je dnes už veľa.

Skúsiť môžete metódu využívajúcu prírodné kozmetické prípravky, vďaka ktorým dochádza k takzvanému bieleniu škvŕn. Je to lacná a bezbolestná metóda, avšak pomerne zdĺhavá. Navyše pri nej musíte dbať na presné pokyny, aby ste si svoju pleť nenávratne neporušili. Prírodné prípravky vám pomôžu iba s povrchovými škvrnami. Na tie hlbšie sú bohužiaľ prikrátke.

Jednou z najpoužívanejších metód je laser. Dokáže preniknúť do hlbších vrstiev pokožky a poškodené tkanivo regenerovať. Škvrnu viac-menej zlikviduje a poškodené tkanivo vylúči cez pokožku von. Laserové zákroky patria k tým drahším a treba ich opakovať niekoľkokrát po sebe. Môžete si však byť istí, že odstránenie je potom trvalé a kožu zásah nepoškodil.

Možno ste v poslednom čase zachytili informácie o metóde IPL. Tá využíva pulzné svetlo, ktoré zohreje pigmentovú škvrnu a poškodené tkanivo vylúči. Na tejto metóde je skvelé to, že trvá iba niekoľko minút a výsledky budete vidieť už o niekoľko dní. Zásah však po nejakej dobe treba zopakovať.

Darujte si krv

Možno ste pred niekoľkými mesiacmi zaregistrovali fotografie slávnych žien Hollywoodu so skrvavenou tvárou, ako ležia v luxusnom kozmetickom štúdiu. Na prvý pohľad drastická metóda sa nazýva plazmalifting, no v skutočnosti pri nej určite nebudete trpieť tak, ako by sa mohlo zdať. V podstate ide o to, že sami sebe darujete vlastnú plazmu.

Keď sa plazma očistí a oddelí od zvyšku krvi, vpichuje sa pomocou drobných ihličiek naspäť do vašej pokožky. Výhodou tejto metódy je, že nepoužíva nič iné, iba vaše vlastné látky. Nehrozia teda žiadne komplikácie. Opakovať sa musí po dvoch až troch týždňoch, a to približne trikrát. Potom by už vaša pleť mala mať dostatok novej životnej energie.

Likvidácia akné

Moderné technológie myslia aj na ten úplne najbežnejší problém – pupienky na tvári či na chrbte. Práve akné sa s prichádzajúcimi teplými mesiacmi môže zhoršovať, je preto lepšie posvietiť si naň ešte pred začiatkom leta.

Vyskúšať môžete napríklad laserový zásah zvaný SmoothBoost, čo je v podstate kombinácia účinných laserových lúčov a chladivého systému, vďaka ktorému koža toľko netrpí. Laser dokáže pôsobiť na mazové žľazy a ničiť baktérie, ktoré spôsobujú akné. Procedúra sa ale musí niekoľkokrát opakovať a určite nepatrí k lacným.

Na akné sa zameriava aj novinka z dielne brnianskych vedcov. Prístroj s názvom Face-Up! prečisťuje póry a mazové žľazy. Pôsobením impulzov magnetického a svetelného poľa sa za prítomnosti tepla urýchli látková výmena buniek, a akné sa tak nestihne vytvoriť. Face-Up! je cenovo dostupný a stačí ho podľa vedcov používať desať minút denne.