Veľká jarná detoxikácia: prebuďte svoje telo aj myseľ

Veľká jarná detoxikácia: prebuďte svoje telo aj myseľ

Zima sa vlečie, teplé slnečné lúče sú v nedohľadne. To veľmi dobre poznáte. Rovnako to ale vie aj vaše telo, ktoré zvykne zimu len-tak preleňošiť. Fyzické aktivity vás príliš nebavia, a najradšej by ste celé sivé dni preležali v posteli. Marec je ale ten pravý čas na to, aby ste začali svoj organizmus pomaly prebúdzať. Pomôže vám k tomu jarný detox, ktorý vás naštartuje.

Hlavná úloha detoxikácie vyplýva už z jej názvu – očistiť vaše telo od jedov, ktoré sa v ňom nahromadili zlým životným štýlom. Že je na ňu ten správny čas, spoznáte jednoducho – zväčša sa stačí pozrieť do zrkadla. Ak máte zosivelú pleť, kruhy pod očami, zle spíte, máte črevné ťažkosti a k tomu všetkému vás často vás bolí hlava, je to rozhodne signál na to, aby ste sa pustili do jarnej očisty.

Ako začať

Na trhu existuje celé množstvo tabletiek, náplastí a doplnkov stravy, ktoré vám majú s detoxikáciou tela pomôcť. Zabudnite na ne! Ide o stravu. Práve zmena jedálneho lístka vás môže očistiť od škodlivín. Pripravte sa na to, že budete musieť vynechať mäso, pšenicu, mliečne výrobky aj sladkosti. Alkohol a fajčenie samozrejme tiež. Ak sa vám zdá, že už nebudete mať čo jesť, môžete sa dohodnúť s lekárom, aby vám odporučil výživového odborníka, ktorý vám detoxikačný jedálny lístok zostaví na mieru.

Všetko je v črevách

Hrubé črevo je miesto, ktoré ovplyvňuje našu imunitu, je to miesto, kde sa zhromažďujú všetky odpadové látky. Ak žijeme štýlom väčšiny ľudí na Slovensku, dávame črevu zabrať. Jeme málo ovocia a zeleniny, vynechávame orechy, vodu pijeme len minimálne, denne toho veľa nasedíme. V našom jedálnom lístku prevažujú mliečne výrobky, údeniny, pečivo, mäso a samozrejme sladkosti. Alkohol pijeme takmer denne. Všetko jedlo sa potom vo forme zvyškov usádza v hrubom čreve, kde zahníva a črevo znepriechodňuje. A ako je dobre známe, znečistené črevo je jedným z hlavných faktorov vzniku rakoviny, porúch imunity, pečene, obličiek a kože.

Aby ste to vydržali

Začať držať hladovku nikam nevedie. Aby ste sa dostali do úspešného konca (alebo začiatku nového životného štýlu?), treba si detoxikáciu rozdeliť do niekoľkých fáz.

Prvú fázu môžeme nazvať aj štartovacou. Trvá priemerne asi päť dní. Je dôležité zamerať sa pri nej na pitný režim. Vypite denne asi dva a pol litra tekutín, prevažne čistej vody, ktorú dopĺňajte bylinkovými čajmi. Do jedálneho lístka zaraďte orechy, semienka, zeleninu a ovocie. Z mäsa skúšajte jesť najmä ryby. Úplne vynechajte biele pečivo, údeniny a sladké. Odpustite si aj alkohol. Začnite svoje telo zvykať na pohyb, choďte na prechádzky a pridajte jazdu na bicykli či hodinu aerobiku. Zájdite si aj do sauny a oddychujte.

Druhá fáza je detoxikačná a trvá až týždeň. Príjem tekutín zvýšte na tri litre denne, k čajom pridajte aj pohár chlorelly a ráno pred raňajkami nalačno vypite pohár vody s citrónom alebo grapefruitom, ktoré majú zásaditý charakter. Do jedálneho lístka zaraďte viac zelenej zeleniny, ako napríklad špenát, šaláty alebo brokolicu. Nezabúdajte na orechy a semienka. Pomôcť vám môže mixér na smoothies, vďaka ktorému si jednoducho pripravíte nápoj so všetkými potrebnými minerálmi. Vynechajte všetko, čo ste vynechali v prvej fáze, pridajte však aj mliečne výrobky. Denne sa prechádzajte a do programu si zaraďte aj jogu, ktorá vás naučí správne dýchať.

V poslednej, tretej fáze môžete do jedálneho lístka opäť zaradiť aj mäso, ale pripravujte si z neho iba ľahké a jednoducho stráviteľné jedlá. Ak sa vám detoxikácia páčila, môžete v zdravom spôsobe života pokračovať. Ak to nevydržíte, skúste detox aspoň štyrikrát ročne zopakovať.

Detoxikácia organizmu je často spojená so zhoršujúcou sa kvalitou pleti. Zabrániť pupienkom vám môže pomôcť Face-Up!, jediný prístroj na svete, ktorý kombinuje vplyvy troch druhov silových polí – magnetického, svetelného a tepelného. Výsledkom je 90-percentná účinnosť v tlmení akné a blahodarné účinky na ďalšie vlastnosti pleti.