Tvrdá voda: nepriateľ vašej pleti

Tvrdá voda: nepriateľ vašej pleti

Iba máloktorá domácnosť na Slovensku nemá tvrdú vodu. Bohužiaľ, väčšina z nás neustále bojuje proti šmuhám na vodovodných batériách v kúpeľni a proti vrstvám vodného kameňa na domácich spotrebičoch. Rovnako ako sa vodný kameň usadzuje na veciach, ktoré v domácnosti prídu do styku s vodou, vplyv tvrdej vody sa prejavuje aj na vašej pleti.

Tvrdá voda obsahuje množstvo minerálov v oveľa vyššej koncentrácii, ako je obvyklé. Ak sa s ňou sprchujete alebo si s ňou umývate tvár, dostávajú sa tieto minerálne látky priamo na kožu a vnikajú do pórov. Práve tam potom môžu spôsobiť mnoho problémov. Od svrbenia či pálenia až po prejavy akné.

Kvalita vody vždy viac pôsobí na tých, ktorí majú citlivú pleť. Ak patríte medzi nich, môže tvrdá voda vašu kožu neprimerane vysušovať a dráždiť. Problém môže vznikať ale aj sekundárne, a to vtedy, ak používate umývacie prostriedky, či už sprchové gély alebo gély na umývanie tváre, ktoré tvrdá voda nedokáže poriadne zmyť z kože. Zvyšky umývacích látok sa potom cez póry dostávajú hlboko do kože a upchávajú ich. A pupienky a akné sú na svete!

Čo s tvrdou vodou?

Samozrejme, asi len ťažko zmeníte vodu, ktorá vám domov priteká potrubím. Ak však vaša koža trpí, môžete skúsiť niekoľko opatrení, vďaka ktorým sa jej uľaví. Na začiatok sa skúste vyhnúť dlhému relaxovaniu vo vani plnej vody. Radšej použite sprchu a sprchujte sa len krátko. Počas sprchovania vždy používajte sprchové prípravky s hydratačným účinkom. Nenanášajte ich však zbytočne veľa.

Kvôli tvrdej vode občas používame gélu viac, než je ho v skutočnosti treba. Je to preto, že gély málo penia. Sprchový gél vždy poriadne zmyte a po sprche sa nakrémujte hydratačným krémom. Pri sprchovaní vynechávajte tvár, a to najmä vtedy, ak máte zlú pleť plnú vriedkov. Na umývanie tváre používajte balenú, prípadne filtrovanú vodu. Po mesiaci uvidíte ten rozdiel. Vyskúšať môžete aj špeciálnu kozmetiku robenú práve pre ženy, ktoré žijú vo veľkomestách, kde je voda tvrdšia.

O starosť navyše

S tvrdou vodou sa o pleť treba starať dvakrát intenzívnejšie. Vašou úlohou je naučiť sa ju poriadne čistiť, odličovať a vyživovať. Ak je vaša koža citlivá alebo problematická, budete jej musieť venovať špeciálnu starostlivosť. Pomôcť vám môže napríklad prístroj Face-Up!, ktorý dokáže preniknúť hlboko do kože a priaznivo na ňu pôsobiť. Urýchľuje totiž metabolizmus kožných buniek, vďaka čomu je pleť lepšie hydratovaná a zdravšia. A to sa predsa v boji proti tvrdej vode hodí!