Štyria ničitelia perfektnej pleti

Štyria ničitelia perfektnej pleti

Možno sa na vašej tvári dopúšťate chýb, o ktorých nemáte ani tušenia. Zlozvyky môžu podľa dermatológov až za 70 percent všetkých problémov s pleťou, vlasmi a nechtami. Zamerajte sa preto na detaily a skúste prísť na koreň všetkému, čo vášmu telu škodí.

Krém od Vianoc

Každý rok dostávate pod stromček luxusné balenie drahého krému. A každý rok to dopadne rovnako. Krém si schováte, aby ste ho otvorili pri nejakej vhodnej príležitosti. Šetríte si ho na horšie časy. To isté robíte aj s drahými líčidlami a parfumom. Chyba! Každý kozmetický výrobok má svoju dobu trvanlivosti. Tak, ako si pol roka nešetríte svoj obľúbený jogurt, nešetrite si ani kozmetické výrobky.

Ako v prípade potravín, aj pri nakupovaní kozmetiky sa zamerajte na jej dobu trvanlivosti. Kontrolujte ju naozaj starostlivo, pretože aj v renomovaných predajniach môžete natrafiť na expirovaný tovar. A nič vašej pleti neublíži tak, ako pokazené líčidlá alebo krémy. Objaviť sa môže alergická reakcia, vyrážka alebo sa zhoršia prejavy akné.

Pozor na peeling

Peeling odstraňuje z pleti odumreté bunky, čistí póry a je jednoznačným pomocníkom v boji proti akné. Na druhej strane, nič sa nesmie preháňať. Ak ho používate častejšie ako trikrát týždenne, môže vám problémy s pupienkami ešte prehĺbiť. Navyše, pri silnom drhnutí peelingové čiastočky dráždia kožu. Objavia sa čierne fliačiky a môžu dokonca vznikať aj hlbšie vrásky.

Dodržiavajte odporúčané používanie peelingu. Doprajte si ho maximálne trikrát týždenne, a to len v tom prípade, že máte naozaj mastnú a problematickú pleť. Pre suchú alebo citlivejšiu pleť vyskúšajte radšej gély s mikročiastočkami, ktoré odumreté bunky odstránia šetrnejším spôsobom.

Mlieko a znova mlieko

Mliečne výrobky nie sú pre pleť nijaký elixír. Ako sme už písali v predchádzajúcom príspevku, práve absencia mliečnych výrobkov na jednom z ostrovov Tichého oceánu zaistila tamojším obyvateľom krásnu pleť bez akýchkoľvek prejavov akné. Lenže naša spoločnosť si život bez mlieka vie predstaviť iba veľmi ťažko. Mlieko pritom preťažuje pečeň. Nedokonale strávené bielkoviny potom putujú do krvného obehu a dráždia tkanivá. Aj preto môže vznikať akné.

Skúste sa zamyslieť na tým, koľko kravského mlieka denne prijímate. Ak si doprajete jeden jogurt denne, obmedzovať sa nemusíte. Určite by ste však mali zmeniť skladbu jedálnička, ak si dávate jogurt, syry a k tomu aj pijete mlieko. Vyskúšajte nahradiť kravské mlieko napríklad kozím alebo rastlinným. Výborné sú aj sójové alebo mandľové mlieka.

Dráždivá pasta

Stáva sa vám, že kde-tu objavíte okolo pier celú sériu nepekných červených pupienkov? Ak používate zubnú pastu s fluórom, nie je to nič neobvyklé. Fluór totiž dokáže kožu poriadne podráždiť. Dávajte si preto pozor, kam sa pasta pri čistení zubov dostane. Ak podráždenie pretrváva, vyberte si iný prípravok a nechajte svoju kožu odpočinúť.