Štyri spôsoby, ako si poradiť s čiernymi bodkami

Štyri spôsoby, ako si poradiť s čiernymi bodkami

Čierne bodky patria medzi najčastejšie problémy pokožky. Bohužiaľ sa objavujú práve tam, kde je to najmenej vhodné – na tvári. Pleť kvôli nim vyzerá unavenejšia, staršia a drsnejšia. To je koniec-koncov aj na dotyk, pretože upchaté póry spôsobujú nerovnosti. Ako nad čiernymi bodkami vyhrať?

Najskôr treba pochopiť, čo vlastne čierne bodky sú. Ide v podstate o rozšírené póry, v ktorých sa usadzuje prebytočný maz, odumreté bunky, ktoré z pleti neodstránime, a nečistoty. V póroch sa tiež bežne vyskytujú baktérie akné, ktoré môžu pri premnožení spôsobiť množstvo problémov. Napríklad vznik sčervenených pupienkov. Čierne bodky nie sú na rozdiel od pupienkov uzavreté, takže na ne priamo pôsobí ovzdušie. Práve vzduch môže za to, že sú bodky čierne. Všetko, čo obsahujú, totiž na vzduchu zoxiduje.

1. Správne čistenie

Pravidelné čistenie pleti ráno aj večer je základ. Cez deň i v noci sa totiž tvorí maz, ktorý upcháva póry. Vašou úlohou je dôkladne odstrániť z pórov nečistoty. Vždy by ste mali používať čistiaci gél alebo krém a potom pleť dočistiť mliekom alebo pleťovou vodou bez obsahu alkoholu. Sami uvidíte, aká špinavá bude pleť ráno, a to napriek tomu, že ste sa večer odlíčili. To všetko má na svedomí práve maz, ktorý sa uvoľňuje.

2. Hĺbková starostlivosť

Každodenné čistenie pleti je dôležité, rozhodne však nestačí. Čistí totiž pokožku len v jej vrchných vrstvách. Aby ste sa dostali dostatočne hlboko, treba siahnuť po špeciálnych prípravkoch, ktoré sú priamo určené na problematickú pleť. Veľmi účinné sú tie s obsahom kyseliny salicylovej. Výborné sú tiež bahenné masky na prírodnej báze, ktoré dokážu póry pekne stiahnuť. Aplikujte ich vždy po odlíčení a sprche, ktorá póry uvoľní.

3. Preč s odumretými bunkami

Zabúdate na pravidelné ošetrenie peelingom? Nie ste sami! Podľa výskumov si ženy na peeling spomenú zhruba raz za mesiac. Mali by ho pritom aplikovať asi dvakrát týždenne. Pokožka sa totiž zanesie odumretými bunkami už za niekoľko dní. Keď ich neodstránite, upchajú póry a čierne bodky sú na svete. Pamätajte na to, že peeling musíte nanášať jemne. Nie je vaším cieľom zodrať zo seba kožu. Malo by ísť skôr o príjemnú masáž, po ktorej zostane vaša pleť žiarivá a hladká na dotyk. Môžete si vybrať peeling na problematickú pleť, ktorý je zvyčajne prispôsobený na to, aby ste ho mohli používať viackrát týždenne. Ak si vyberiete klasický peeling, je vhodné aplikovať ho raz za týždeň. Ak nechcete utrácať peniaze za drahé prípravky, môžete si peeling vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať lyžicu citrónovej šťavy, lyžicu jogurtu, lyžicu soli a trošku medu

4. Zalepte to
Už ste určite počuli o špeciálnych náplastiach na čierne bodky. Fungujú na prírodnej báze, ktorá pôsobí hlboko v póroch. Stačí pätnásť minút a „zázračný“ papierik do seba vtiahne všetko, čo v póroch uviazlo. Na trhu dnes nájdete viacero firiem, ktoré náplasti ponúkajú. Stačí si len vybrať.