Slez pomáha nielen pri liečbe akné

Slez pomáha nielen pri liečbe akné

Možno ho poznáte zo záhradiek, kde sa často správa ako burina, a možno ste ho objavili v obchode so zdravou výživou alebo v lekárni. Slez patrí medzi bylinky, ktoré naši predchodcovia hojne využívali. V minulosti podľa tradícií pomáhal vrátiť stratenú lásku alebo liečil hemoroidy. Aj keď dnes túto rastlinu väčšina ľudí nepozná, jej účinky sú významné. Bojuje totiž so zápalmi v tele.

Slez pritom vôbec nemusíte zložito zháňať, na Slovensku rastie hneď päť rôznych farebných druhov tejto rastliny. Nájdete ich na lúkach, stráňach či na záhrade, a to bez toho, aby ste ho predtým museli sadiť. Mohutnejšie rastlinky môžu dokonca tvoriť aj kry. Stonky slezu sa dajú použiť na výrobu povrazov, pretože sú veľmi pevné. Slez môžete využiť aj v kuchyni. Kvety slezu totiž vyzerajú nádherne. Vedia preto pekne ozdobiť každý šalát. Počítajte však s tým, že kvety nemajú žiadnu výraznú chuť. Tie najlepšie účinky má ale táto bylinka v lekárstve a v dermatológii.

Najčastejšie sa čerstvé alebo sušené kvety macerujú, teda namočia do vody a nechajú pôsobiť aspoň dvanásť hodín. Takto získaný lúh má modrú farbu. Môžete ho používať prakticky neobmedzene. Na čo? Ide predovšetkým o triesloviny, ktoré rastlina obsahuje a ktoré pôsobia antisepticky. Nálevy sa dajú využiť pri liečbe zápalu žalúdka, pri zápaloch dutín alebo krku. Výborne sa ale hodia aj na liečbu akné. Kým imunitu vám posilní jednoduché popíjanie nálevu zo slezu, na boj proti akné sa budete musieť pripraviť dôkladnejšie.

Pasta na pupienky

Potrebovať budete nielen kvety, ale aj listy a byľ rastliny. To všetko treba rozmixovať na kašovitú hmotu, ktorú budete neskôr využívať. Hmotu priložte na pol hodinu na zapálené miesto. Prospešné látky, ktoré slez obsahuje, začnú okamžite pôsobiť na podráždené miesto, sčervenanie zmizne a zápal začne ustupovať. Pozor však na to, že aby zmes skutočne pôsobila, vždy ju musíte pripraviť čerstvú!

Bylinka pôsobí priaznivo nielen proti akné, ale jej účinky sú blahodarné na kožu všeobecne. Zmäkčuje otlaky, vysušuje mokvavé ekzémy a hravo si poradí aj s kruhmi pod očami. Na tie môžete použiť instantnú zmes zo sušeného slezu. Stačí ju rozmiešať s pár kvapkami vody, naniesť ju pod oči a nechať pár minút pôsobiť. Oči sa rozjasnia a tenká a citlivá koža okolo bude vyživená.

Ak však chcete zlepšiť stav svojej pleti dlhodobo, vyskúšajte unikátny prístroj Face-Up!, ktorý ako jediný na svete využíva plošné impulzné magnetické a svetelné pole a teplo. To urýchľuje metabolizmus kožných buniek, pomáha zlepšovať vlastnosti kože a pôsobí tiež preventívne. Výhodou prístroja je, že sa dá používať aj v pohodlí domova.