Sila slnka. Pomôže vašej pokožke alebo ju potrápi?

Sila slnka. Pomôže vašej pokožke alebo ju potrápi?

Zlepšuje vám náladu, pekne opaľuje, radi sa na ňom vyhrievate. Aj keď by život bez slnka jednoducho neexistoval, treba si slnečné lúče dávkovať opatrne. Obzvlášť vtedy, keď máte problematickú pleť.

Možno sa vám zdá, že slnko na vaše akné pôsobí ako zázračný liek. Akoby aj nie. Pomáha ľuďom s atopickým ekzémom i lupienkou. Navyše, vedci nedávno potvrdili, že môže existovať vzťah medzi akné a nedostatkom vitamínu D v tele. A práve vitamín D sa považuje za vitamín slnečných lúčov. Pravdou však je, že slnečné lúče prinášajú tak klady ako aj zápory. Pri opaľovaní by ste preto mali dodržiavať niekoľko zásad, vďaka ktorým nebude vaša pokožka trpieť.

Efektná kamufláž

Zdá sa vám, že sa vaše pupienky v letných mesiacoch zázračne strácajú? Za všetko môže šikovné maskovanie. Ak svoju kožu vystavíte slnku, opáli sa a cez hnedú vrstvu pokožky potom sčervenené pupienky ani čierne bodky nie sú tak vidieť. Opálená koža sa tiež prirodzene olupuje, čím sa čistí a vymieňa za novú vrstvu pokožky. Tým sa zbavujete mikroorganizmov, ktoré sa podieľajú na vzniku pupienkov.

Na druhej strane, k letu a slnečnému počasiu patrí aj potenie a mastné opaľovacie krémy, ktoré na vašu pokožku rozhodne nemajú blahodarný vplyv. Póry sa upchávajú, pleť je vystavená vlhku a stav akné sa môže rapídne zhoršiť.

Mallorca akné

Slnečné žiarenie môže vyvolať aj takzvané Mallorca akné, pri ktorom sa na koži objavia zapálené pupienky. Nejde o akné v pravom zmysle slova, ale o reakciu, ktorú spôsobuje vysoká citlivosť na UV žiarenie spojená s citlivosťou na niektoré zložky opaľovacích krémov, parfumov a bežnej kozmetiky. Ak sa vám teda na dovolenke pri mori objavia pupienky, skúste sa vyhýbať slnku a používajte ochranné prípravky bez tukov a emulgátorov.

Dermatológovia odporúčajú ľuďom trpiacim akné používať v lete špeciálne krémy s textúrou, ktorá nezaťažuje kožu a neupcháva póry. Ide o takzvané nekomedogénne krémy. Pomôcť môže aj oblečenie, ktoré nosíte. Vyberajte si skôr prírodné materiály. V šatách z umelých vlákien sa viac spotíte a vaša koža bude podráždená.

Základom je nepreháňať to

Ak používate Face-Up!, báť sa nemusíte. Slniť sa môžete aj počas liečby prístrojom. Základom však je opaľovanie a pobyt na slnku nepreháňať, čo platí v prípade, keď už akné máte, aj keď nie. Pamätajte na to, že slnko býva najagresívnejšie na jar, keď sa nám ešte nezdá byť silné. Práve vtedy treba používať krémy s vyšším ochranným faktorom. A nebojte sa, opálite sa aj tak. Koža totiž vylučuje pigment, aj keď je chránená, akurát tento proces prebieha pomalšie a zdravším spôsobom.