Pupienky na chrbte? Zbavte sa ich

Pupienky na chrbte? Zbavte sa ich

Leto. Jedno z najkrajších ročných období, hovoríte si. Vnímate to ale rovnako, ak je váš chrbát pokrytý množstvom pupienkov? Akné na chrbte trápi stále viac žien. Teplé počasie a vlhkosť vznik vriedkov ešte viac podporujú. Rovnako aj športové aktivity, pri ktorých sa telo spotí.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, chrbát máme pokrytý veľkým množstvom mazových žliaz, ktoré sa môžu veľmi jednoducho upchať. Stačí sa v teplý letný deň trochu spotiť a mazové žliazky sa zapália a upchajú. Akné je na svete. Ako proti tomu bojovať?

Prírodné materiály

Počas teplých letných dní je dôležité vyberať si správne oblečenie na šport, ako aj na prechádzku. Malo by byť vyrobené z takého materiálu, aby v ňom koža mohla dýchať. Vyvarujte sa preto umelých vlákien, ako sú silón alebo polyester. Omnoho lepšie sa vaša koža bude cítiť v stopercentnej bavlne alebo napríklad v hodvábe. Ak si napriek tomu chcete vziať svoj obľúbený kúsok oblečenia, ktorý nie je z prírodných materiálov, aspoň si podeň oblečte bavlnené tielko. Zabránite tým priamemu kontaktu látky s pokožkou.

Rovnako starostlivo si vyberajte aj oblečenie na šport. Práve pri športe sa naše telo zbavuje škodlivých látok, ktoré potrebuje odvádzať preč. Oblečenie by teda malo byť dostatočne funkčné, aby odvádzalo pot, ale zároveň udržiavalo pokožku v relatívnom suchu. Vlhkosť a pot sú totiž pre akné „živnou pôdou“. Ak po športovaní zistíte, že máte chrbát plný pupienkov, neľakajte sa. Osprchujte sa, dôkladne usušte a nakrémujte jemnou emulziou určenou na problematickú pleť.

Akné na chrbte pomáha tlmiť aj prístroj Face-Up!, ktorý urýchľuje metabolizmus kožných buniek. Používajte ho raz, ideálne však dvakrát denne priamou aplikáciou na pokožku.

Správna sprcha

Vždy, keď sa spotíme, by mala nasledovať sprcha. Pot by totiž mohol upchať rozšírené póry a spôsobiť v koži zápalovú reakciu. Namiesto horúcej vody vyskúšajte skôr vlažnú, ktorá pleť tak nedráždi. Chrbát a ďalšie problematické oblasti môžete umyť rovnakým umývacím gélom proti akné, ako používate napríklad na tvár. Ideálne je každý druhý deň použiť aj telový peeling, ktorý pomáha proti upchatým pórom tým, že odstraňuje starú kožu.

Odumreté kožné bunky pomáha odstraňovať aj froté rukavica alebo špeciálna kefka. Skúste pri sprche jemne masírovať problémové miesta a sledujte reakciu vašej kože. Nikdy by nemala byť celá červená. Ideálne sú skôr drobné červené fliačiky. Tak spoznáte správny tlak.