Príroda pre vašu pleť

Príroda pre vašu pleť

Prírodné výťažky nájdeme v každej bežne dostupnej kozmetike na trhu. Máte ale doma prípravok, ktorý by bol naozaj výlučne prírodný? Od tých klasických sa odlišuje spracovaním aj zložením. Všetky suroviny sú v prírodnej kozmetike rastlinného pôvodu, a aj preto majú na našu pleť blahodarný účinok.

Skúsiť nahradiť klasické produkty tými prírodnými môžete z rozličných príčin. Možno chcete byť trochu ekologickejší, a možno máte už dosť umelých prípravkov plných chémie. Nech je to už akokoľvek, prejsť na prírodnú kozmetiku vám možno spočiatku bude robiť problémy. No tí, ktorí ich prekonajú, budú zväčša odmenení zdravou a krásnou pokožkou. Prírodné produkty totiž posilňujú prirodzenú bariéru a udržiavajú pleť v rovnováhe. Navyše, účinné látky sa veľmi dobre vstrebávajú a prenikajú hlboko do kože.

V čom je háčik

Prírodné produkty nie sú také voňavé, menej penia a „nekričia“. Inými slovami, možno sa vám bude na začiatku zdať, že používate prípravok, ktorý vôbec nie je účinný. Šampón alebo sprchový gél nebude peniť, krém po nanesení na kožu takmer nebudete cítiť. Váš pocit však bude mylný. Prírodné látky, ktoré tieto prípravky obsahujú, sa totiž do kože vstrebú veľmi rýchlo. Tak rýchlo, že si ani nemusíte všimnúť, že ste ich použili.

Ako na to

Je ideálne zoznámiť sa s prírodnou kozmetikou postupne. Najprv si vyberajte prípravky, ktoré sú určené na starostlivosť o telo. Patria medzi ne napríklad vonné telové oleje alebo telové maslá. Budú vám príjemné a vaša pokožka po nich bude vláčna a jemne voňavá. Vyraďte ale všetky ostatné prípravky s obsahom chémie, ktoré ste dosiaľ používali. Ak by ste ich kombinovali s prírodnými produktmi, nevideli by ste absolútne nijaký rozdiel. Biokozmetika totiž potrebuje priestor, aby sa mohla „ukázať“. Postupne v kúpeľni vymieňajte aj ďalšie produkty.

Používanie prírodnej kozmetiky má ešte jednu výhodu. Naučíte sa vďaka nej počúvať svoje zmysly, ktoré vám iné produkty už dávno otupili. Uvedomíte si, že kožné bunky fungujú v dvadsaťosemdenných cykloch regenerácie. V rôznych etapách cyklu sa vaša pleť správa inak a má iné potreby. Aj z tohto dôvodu si nevyberajte kozmetiku podľa obalu, ale podľa vône. Iba tak ste schopní telu dodať to, čo naozaj chce. Kým počas vašich energických dní a v lete budete podvedome vyhľadávať citrusové vône, v zime a pri nachladnutí siahnete po tých teplejších. Medzi ne patrí napríklad škorica alebo vanilka.

Vydrží to?

Pochopiteľne, prírodná kozmetika nevydrží tak dlho, ako bežné produkty. Neobsahuje totiž nijaké umelé konzervačné látky, ktoré predlžujú životnosť bežných produktov. Môžete sa však spoľahnúť, že v závislosti od konkrétneho druhu môžete bioprodukty používať jeden až dva roky.

Životnosť prírodnej kozmetiky predĺžite tak, že s ňou budete zaobchádzať šetrne. Pred použitím krému si starostlivo umyte ruky, nepoužité výrobky skladujte v chladničke. Všetko vždy poctivo uzatvárajte, aby sa do produktu zbytočne nedostal prach alebo voda, prípadne, aby nevyschol.