Príbeh Cassandry Bankson: dievčaťa s cystickým akné, ktoré dobylo prehliadkové móla

Príbeh Cassandry Bankson: dievčaťa s cystickým akné, ktoré dobylo prehliadkové móla

Odhaliť pred niekoľkými tisíckami ľudí tvár pokrytú cystickým akné, to chce odvahu. A tú dvadsaťdvaročná Cassandra Bankson má. Preslávila sa svojím videom na YouTube, prostredníctvom ktorého celému svetu ukázala svoju problematickú pleť a to, ako sa dá akné plne zamaskovať. Dnes jej videá sledujú státisíce ľudí a Cassandra sa dostala aj na veľké prehliadkové móla.

Začiatok príbehu ale taký rozprávkový nie je. V štrnástich rokoch začali Cassandrine čelo, tvár, chrbát a krk postupne pokrývať pupienky. Diagnóza lekárov znela jednoznačne: ťažké cystické akné. Cassandra vyskúšala najrôznejšie druhy liečby, ale nič na jej problematickú pleť poriadne nezabralo.

Čo dostalo zabrať, bolo jej sebavedomie. Spolužiaci sa jej kvôli červenej tvári posiatej pupienkami a jazvami po akné vysmievali. Kvôli šikanovaniu dokonca musela Cassandra niekoľkokrát zmeniť školu. Potom objavila kúzlo mejkapu. „Začala som skúšať rôzne prípravky a spôsoby, ako zamaskovať nedokonalosti pleti. Informácie som čerpala z internetu, kníh a z diskusií v drogérii. O tom, aké prípravky zvoliť a ako správne aplikovať mejkap, som sa ale najviac naučila z video blogov,“ zmienila sa Cassandra v jednom z rozhovorov.

Časom sa z nej stala majsterka v líčení a o svoje znalosti sa začala deliť na svojom vlastnom video blogu. Začala tiež zbierať prvé skúsenosti v modelingu – na akcie vždy dorazila zamaskovaná silnou vrstvou mejkapu. Pred štyrmi rokmi sa ale rozhodla, že už ďalej nebude skrývať svoj problém. Video, v ktorom odhalí svoju tvár a skúsenosti s cystickým akné, videlo odvtedy viac než 25 miliónov ľudí.

Môj najväčší komplex – moja tvár

Na začiatku videa sa objaví sebavedomá Cassandra s perfektným líčením a úplne bezchybnou pleťou a snáď nikoho by nenapadlo, že by mohla mať s akné čo i len najmenší problém. Sľubuje, že ukáže, ako vytvoriť mejkap, aby pleť vyzerala bezchybne.

„Tak to som ja bez mejkapu,“ hovorí neisto v ďalšom zábere a diváci vidia tvár pokrytú akné s mnohými pupienkami, podráždenými miestami a jazvičkami. „Teraz si pripadám naozaj hnusná. Je to jedna z psychicky najnáročnejších vecí, čo som kedy urobila. Toto je môj najväčší komplex, toto je moja tvár,“ priznáva a láme sa jej hlas. Ukazuje akné na krku i na chrbte. A potom začína vyťahovať jeden prípravok za druhým a v jedenásťminútovom tutoriáli ukazuje, ako dosiahnuť efekt dokonalej pleti.

Jej otvorenosť zaujala milióny ľudí. „Reakcie ľudí ma úplne šokovali a otvorili mi oči. Akné je celosvetovou epidémiou, ktorá sa netýka len tínedžerov, ale aj dospelých. Je to kozmetický problém, ale dopad má omnoho hlbší,“ uviedla neskôr v jednom rozhovore.

Ponuky kozmetických firiem a modelingových agentúr sa začali len tak sypať. Cassandra sa objavila dokonca aj na móle prestížneho New York Fashion Week a nafotila rad kampaní. Stala sa taktiež tvárou kampane, ktorá má presvedčiť ženy aj mužov, že žiadny kožný problém nie je dôvodom, prečo žiť s nízkym sebavedomím a skrývať sa.

Čo je cystické akné

Cystické akné je jednou z najzávažnejších a najťažších foriem akné. Tvorí sa infekciou v hlbších vrstvách kože a je sprevádzané zapálenými ložiskami s tvrdými pupienkami, až vriedkami pod kožou. Často za sebou zanecháva jazvy.

Podľa výsledkov a skúseností užívateľov prístroja Face-Up! má prístroj blahodarný účinok a preukazuje badateľné zlepšenie aj u cystického akné.