Prečo sa akné páči stres

Prečo sa akné páči stres

Je najčastejším kožným ochorením dneška, ale napriek tomu sa s ním iba veľmi ťažko zmierujeme. Akné je totiž vidieť. A pretože neexistuje nič módnejšie ako krásna a zdravá pleť, vie nás pekne potrápiť. Vedci už dávno prišli na to, ako veľmi vie psychika ovplyvniť tvorbu ďalších pupienkov, a naopak, ako vedia pupienky ovplyvniť psychiku.

Tiež máte pocit, že čím viac ste pod tlakom, tým horšie pupienky sa vám tvoria na tvári? Nie ste sama. Stavy úzkosti a frustrácie totiž akné prehlbujú. Je to preto, lebo ak nie sme v psychickej pohode, naše telo vyplavuje oveľa viac stresových hormónov. Tie sa podieľajú na tvorbe mazu, ktorý potom posilňuje vznik zápalových miest.

Často je to však začarovaný kruh. Samotné akné totiž mnoho ľudí stresuje. Pripadáte si neatraktívne, máte pocit, že vyzeráte hrozne. A tieto pocity potom vedú k dlhodobejšej frustrácii. Kvôli akné sa pritom zle cíti až tridsať percent žien, ktoré ním bohužiaľ môžu trpieť až do veku štyridsať rokov. Iba máloktorá žena ale tento problém aj naozaj rieši.

Ak trpíte akné, rozhodne vyhľadajte pomoc dermatológa. Ten by mal liečiť problém komplexne. Neuspokojte sa s predpísaním receptu na množstvo mastičiek. Preberte s lekárom aj svoj psychický stav. Ak sa kvôli pupienkom necítite dobre, nechcete chodiť do spoločnosti a myslíte na akné v podstate neustále, je na čase navštíviť aj psychológa. Nezabúdajte, že čím lepšia psychická pohoda, tým lepšia kvalita vašej pleti.

Pýtate sa, v čom vám môže psychológ pomôcť, keď ide vlastne iba o hormóny? Odborník na ľudskú dušu vám pomôže správne pochopiť samú seba. Pretože to, ako sa vnímate vy sama, významne ovplyvňuje fakt, ako vás budú vnímať iní ľudia. Počítajte však s tým, že pomoc psychológa a dermatológa sú dlhodobými procesmi. Stav vašej pokožky sa nezlepší zo dňa na deň. Musíte byť trpezlivá.

Počas liečby ale môžete vyskúšať viacero podporných spôsobov ako všetko urýchliť. Môžete sa začať správne stravovať, dodržiavať pitný režim, vyhľadávať najlepšie čistiace prípravky alebo využiť prístroj Face-Up!, ktorý urýchľuje hojenie pupienkov.