Preč s chlpmi, a hlavne bezbolestne!

Preč s chlpmi, a hlavne bezbolestne!

Depilácia, epilácia, kto sa v tom má vyznať? Zbaviť sa nežiaducich chĺpkov je dnes takmer povinnosť. Spraviť to ale tak, aby pritom netrpela vaša koža, rozhodne nie je jednoduché. Viete, aké máte možnosti?

O holení existuje množstvo mýtov. Niekto vám bude tvrdiť, že čím častejšie chĺpky holíte, tým viac rastú. Alebo hrubnú. Alebo rovno oboje. Ďalšie ženy sa sťažujú na sčervenené pupienky, ktoré sa po holení tvoria najmä na nohách. V skutočnosti pritom neexistuje nijaká štúdia, ktorá by potvrdzovala, že niečo z toho je pravda. Pri holení vždy záleží na tom, akú metódu zvolíte a ako sa budete o svoju kožu starať.

Ostrá depilácia

Prvou dobrou správou je, že nebolí. Ide o najčastejší spôsob zbavenia sa chĺpkov, ku ktorému vám stačí iba ostrá žiletka. Ostrá však znamená naozaj ostrá! Ak používate tupé britvy, dráždite si kožu. S ostrými žiletkami však treba zaobchádzať opatrne, pretože sa môžete ľahko porezať. Ideálne je pri holení žiletkou používať špeciálne holiace peny alebo gély, ktoré pokožku pripravia na depiláciu, zvláčnia ju, a preto sa vám bude lepšie holiť. Prípravky na holenie ale vždy vyskúšajte najskôr na malej časti tela. Obsahujú totiž sulfáty a ďalšie prímesi, ktoré môžu na koži vyvolať alergickú reakciu.

Troška vosku

Nebojte sa, vôbec to nie je také bolestivé, ako by sa mohlo zdať. Depilácia voskovými prúžkami sa už dávno radí medzi fungujúce a príjemné spôsoby holenia. Prúžky sú vyrobené z vosku s prímesou osviežujúcich látok. Navyše, vo väčšine balení voskových prúžkov nájdete aj špeciálne obrúsky napustené v oleji, ktorých úlohou je podráždenú kožu upokojiť. Výhodou prúžkov je, že vám hladká pokožka vydrží aj tri týždne, čo oceníte najmä v lete.

Sila stroja

Najdôkladnejšou metódou, ktorá spoľahlivo funguje, je epilácia strojčekom. Chĺpok totiž odstránite aj s korienkom, takže nemá šancu vyrásť znova. Aj keď dnes na trhu existuje mnoho epilátorov, ktoré sú šetrné a sľubujú bezbolestné trhanie chlpov, budeme úprimní: epilácia bolí. Aby ste nepríjemné pocity zmiernili, treba sa holiť po teplom kúpeli. Oblasť, ktorú budete epilovať, si vysušte uterákom, a vzpriamte jednotlivé chĺpky, aby ich strojček lepšie zachytil. Odmena bude sľubná – hladké nohy, intímne partie alebo podpazušie na viac ako tri týždne.

Domáci recept

Možno ste už počuli o cukrovej paste, ktorá sa využíva na holenie. Jej výhodou je, že je úplne prírodná a navyše si ju môžete pripraviť aj doma za pár centov. Stačí zmiešať dva hrnčeky cukru, štvrť hrnčeka vody a štvrť hrnčeka citrónovej šťavy. Všetko poriadne premiešajte a zohrejte na platničke, až kým nebude mať zmes jednoliatu zlatistú farbu. Keď zmes vychladne (ale nie úplne), nanáša sa na telo proti smeru rastu chĺpkov. Strhnúť ju môžete dokonca len pomocou prstov. Strháva sa postupne, a to vždy v smere rastu.

Správa pre pánov

Ak sa vám po holení na lícach či inde na tvári tvoria pupienky, a zároveň by ste chceli využívať prístroj Face-Up! na liečbu akné, nemusíte sa obávať. Táto kombinácia vám nijako neuškodí. Práve naopak! Prístroj totiž slúži na regeneráciu kože, jej lepšiu hydratáciu a prekrvenie.