Prebuďte svoju kožu. V saune!

Prebuďte svoju kožu. V saune!

Kedysi sa im hovorilo „potné chalupy“, dnes sú skôr známe pod názvom sauny. Malé drevené domčeky vyhriate na vyše deväťdesiat stupňov Celzia dokážu blahodarne pôsobiť na telo aj dušu. Ich pozitívne účinky poznali už predchodcovia dnešných obyvateľov Ameriky. Kým čaru saunovania už prepadli mnohí ľudia, menej známe sú takzvané saunové ceremoniály.

Saunové ceremoniály sú zážitkové prvky, ktoré sprevádzajú bežné saunovanie. Návštevníka sauny nielen pobavia, ale pobyt v saune mu dokážu spríjemniť a obohatiť. Pri saunovom ceremoniáli je vždy prítomný človek, ktorý riadi predstavenie. Polieva horúce kamene vonnými esenciami, víri teplý vzduch smerom k vám a zintenzívňuje pocit tepla.

Ceremoniály sú vždy originálne, môžu byť aj tematické (napríklad španielske s vôňou pomarančov, francúzske navoňané levanduľou a pod.) a pri mnohých z nich dostanete k dispozícii peelingové soli alebo jogurtové masky, ktorými môžete svoje telo príjemne prekrviť alebo zvláčniť. Koža je po takomto rituáli ako znovuzrodená.

Blahodarné účinky

Pýtate sa, prečo toľko ľudí vyhľadáva sauny? Dôvody sú jednoduché. Sauna má vplyv na ukľudnenie činnosti srdca, dokáže zmierniť bolesti kĺbov a svalov. Telo sa pri saunovaní silno okysličuje, rozširujú sa póry a cievy, koža vďaka tomu lepšie dýcha. Po celú dobu sa potíte, čím z tela vylučujete škodlivé látky. Pri pravidelnej návšteve sauny preto pocítite, že je vaše telo odolnejšie. A nielen to! Zlepší sa vláčnosť vašej pokožky. Bude vyzerať sviežejšie a mladšie, naviac sa môžete zbaviť aj kožných problémov, akými sú ekzémy alebo akné. S tým vám môže pomôcť aj prístroj Face-Up!.

Koža sa v saune zbaví aj zrohovatených šupiniek, nečistôt, baktérií alebo kvasiniek. Už spomínané striedanie teplôt obnovuje lymfatické cesty a blahodarne pôsobí aj na celulitídu.

Sauna v lete?

Problém saunovania spočíva v tom, že mnoho ľudí netuší, kedy je na návštevu sauny ten najvhodnejší čas. O saunách sa tradujú desiatky mýtov, z ktorých najznámejší je ten, že vyhrievať si v nich kosti má zmysel iba v zime. To je omyl! Ak chceme vidieť pozitívne účinky sauny, treba ju navštevovať pravidelne po celý rok. Je síce pravda, že najlepšie nám poslúži práve v chladných mesiacoch a predovšetkým pred začiatkom chrípkovej sezóny, i v lete však dokáže intenzívne posilňovať imunitu.

Ale pozor! Ak už cítime, že na nás „niečo lezie“, nie je dobré snažiť sa v saune chorobu vypotiť. Ochorenie, ktoré by inak prebehlo pokojne, môže nepríjemne zosilnieť. Je preto dobré pred návštevou sauny vyliečiť všetky príznaky chorôb, vrátane nádchy, ktoré máme.

Podobným nezmyslom je tvrdenie, že hneď po vyjdení zo sauny sa treba vrhnúť do ľadového bazéna. Pre náš organizmus je oveľa lepšie, ak sa schladí postupne, nie priamym skokom do ľadovej vody.