Parfum: nájdite svoju druhú kožu

Parfum: nájdite svoju druhú kožu

Väčšina z nás si vyberie jednu vôňu na celý život. Nie vždy to však príde hneď. S tou pravou vôňou je to ako s druhou kožou. Musí vám dokonale sadnúť, musí podčiarknuť vašu osobnosť, nemali by ste ju na sebe priveľmi cítiť, ale okolie by z nej malo byť unesené. Ako takú vôňu nájsť?

Deň, keď si pôjdete vybrať ten „svoj“ parfum, musíte trochu naplánovať. Nemali by ste byť v strese, pretože pod jeho vplyvom naša koža vylučuje látky, ktoré by vôňu parfumu mohli prekryť. Inými slovami, jednoducho by ste si vybrali niečo, čo by vám potom vôbec nemuselo voňať. Rovnako by ste sa mali vyvarovať silno korenených jedál, ktoré môžu do značnej miery zmeniť náš úsudok.

Zamyslite sa

Rovnako ako keď si idete kúpiť nový kabát, aj pri vôni máte predstavu, aká by mala byť. Teda – aspoň približnú. Mali by ste mať jasno v tom, aký typ vône hľadáte. Existujú totiž takzvané čuchové rodiny, kam patria obľúbené kvetinové, orientálne, vodné a ďalšie vône.

Premyslené by ste mali mať aj to, na aký účel budete parfum používať. Ide o vašu hlavnú vôňu alebo skôr o decentnú vôňu do práce, či intenzívnejšiu na večierky? Dôležitá je aj sezóna, v ktorej parfum kupujete. Kým v lete takmer určite uprednostníte ľahšie vône, ktoré vás nebudú obťažovať svojou intenzívnou arómou, na zimu sa hodia silnejšie vône, ktoré vydržia aj v chladnejšom a daždivom počasí.

Nechajte si poradiť

Možno ani vy nemáte radi, keď vám v obchode predavačky ponúkajú pomoc. Niekedy to však rozhodne nie je na škodu! Vyškolené pracovníčky parfumérií vám často vedia poradiť naozaj dobre. A keby už nič iného, aspoň sa veľmi dobre orientujú vo vôňach. Vyskúšajte predavačke popísať, o aký typ vône by ste mali záujem. A potom si vyberte maximálne päť vzoriek, ktoré otestujete. Maximálne päť preto, že náš nos nie je zvyknutý rozoznávať toľko vôní v krátkom časovom intervale. A vy si predsa chcete vybrať čo najlepšie!

Pri testovaní môžete využiť papierové prúžky, ktoré ponúka každá parfuméria. Keď si však spomedzi piatich parfumov vyberiete troch favoritov, otestujte ich priamo na koži. Každý parfum totiž vonia na každom človeku trochu inak. To je dané jeho pokožkou, osobným pižmom a mnohými ďalšími faktormi.

Nechajte si čas na rozmyslenie a nepúšťajte sa do unáhlených nákupov. Parfum má tri časti – hlavu, srdce a základ. Podľa hlavy okamžite spoznáte, že vám parfum sedí. Zacítite ju do pätnástich minút od aplikácie. Srdce sa rozvonia až po pár hodinách, základ môže vydržať až niekoľko desiatok hodín. Všetky tri časti pre vás musia byť dokonalé. Dajte si preto s nákupom načas a vráťte sa do obchodu radšej až na druhý deň.