Odhaľte svoju mapu akné. Pomôže vám zbaviť sa pupienkov.

Odhaľte svoju mapu akné. Pomôže vám zbaviť sa pupienkov.

Moderná medicína o prepojení kože a vnútorných orgánov priveľa nehovorí. Tá tradičná, východná, však áno. Upozorňuje na to, že problematická pleť na určitých miestach tváre môže súvisieť so zdravotnými problémami. Telo na tieto problémy poukazuje, v podstate nám radí, na čo sa zamerať. Akné teda nevzniká iba preto, že máte mastnú pleť. Jeho príčiny sú omnoho hlbšie.

Pupienky na čele

Nesprávna strava, mastné jedlá a obedovanie za pochodu. Stačí vám k jedlu instantná polievka, bageta alebo hocaký polotovar, konzerva či mrazené jedlo? Tak sme akurát odhalili jadro problému. Práve ľuďom, ktorí sa nad svojím stravovaním príliš nezamýšľajú, sa často na čele tvoria nepekné pupienky. Problém je v trávení. V podstate zanášate organizmus niečím, čo nepotrebuje. Dodávate mu potraviny, ktoré nepotrebuje, a pritom trpí.

Riešenie je jednoduché. Vyskúšajte do svojho jedálnička zaradiť čerstvé potraviny. Zeleninu, ovocie a predovšetkým domáce jedlá pripravené bez zbytočných umelých farbív a konzervantov. Začnite tiež piť viac vody. Uvidíte, že do niekoľkých týždňov sa zmena jedálnička prejaví aj na vašej pleti.

Na tráviaci systém blahodarne pôsobí i dostatok spánku. Preto si ho doprajte aspoň sedem až deväť hodín denne. Dlhodobý nedostatok spánku vedie ku zdravotným problémom a môže tiež úzko súvisieť s akné.

Pupienky na lícach

Máte pupienky na lícach a nemôžete sa ich zbaviť? Zamerajte sa na to, aký žijete život. Nie ste pod tlakom? Akné na lícach sa objavuje zvyčajne vtedy, keď sme v strese. Súvisieť ale môže aj s problémami dýchacieho ústrojenstva. Vriedky na lícach majú často aj fajčiari alebo alergici. Rovnako tak sa akné na lícach objavuje u ľudí, ktorí konzumujú priveľa mliečnych výrobkov, a tak zahlieňujú svoje telo.

Vyriešiť svoje problémy môžete jednoducho. Na stres v práci alebo súkromnom živote si naordinujte poriadnu porciu športu. Každodenný beh, joga aspoň trikrát týždenne alebo iné aktivity dodajú vašej duši pokoj, zbavia vás stresu a ešte aj prospejú vášmu srdcu a kardiovaskulárnemu systému. Navyše, nevedomky pritom obmedzíte fajčenie.

Mliečne výrobky bude vaše telo pri športe automaticky odmietať, takže obmedzíte aj tie. Doplňte si do vášho jedálnička obilniny a zeleninu. Rozdiel pocítite do mesiaca.

Pupienky okolo úst a na brade
Akné na brade a okolo úst býva obvykle menej výrazné, potrápiť však dokáže rovnako, ako keď je inde na tvári. Zvyčajne svedčí o nerovnováhe a strese. Môže ale byť aj známkou problémov s obličkami. Ak máte akné na týchto miestach dlhšie, určite zmiernite tempo. Začnite dodržiavať prísny pitný režim, spite, odpočívajte a nepresiľujte sa. Snažte sa jesť vyváženú stravu bohatú na vitamíny. V prípade, že problémy pretrvávajú, obráťte sa na odborníka. Ochorenia obličiek môžu byť zákerné.