Nie je ho vidieť, a predsa dokáže potrápiť: Akné na chrbte

Nie je ho vidieť, a predsa dokáže potrápiť: Akné na chrbte

Dá sa skryť pod oblečenie, ale predsa trápi. Akné na chrbte nezamaskujete nijakým mejkapom. Práve preto sa leta, plaviek a šiat bez ramienok bojí množstvo dievčat. 

Pupienkom sa na chrbte páči. Je tu omnoho viac pórov než na tvári, aj preto môže byť akné na chrbte vo svojich prejavoch omnoho závažnejšie a početnejšie. Často ide dokonca o tzv. cystickú formu akné – ide o pupienky až vriedky, ktoré sú omnoho hlbšie, a štandardná lokálna liečba na ne nemusí postačovať.

Pupienky na chrbte vznikajú z rovnakého dôvodu ako akné na tvári – v koži sa tvorí príliš veľa mazu (to sa deje predovšetkým v puberte) a póry sa upchajú. Na chrbte je ale omnoho viac mazových žliaz a pokožka je silnejšia, pupienky na chrbte preto môžu potrápiť ešte viac než na tvári.

Čo s tým? Pomôcť vám môže návšteva lekára, dôkladné vyšetrenie u dermatológa a liečba pomocou liečiv na predpis. Tých je dnes celá škála, od antibiotík cez hormonálnu liečbu až po laserovú terapiu.

S menej závažným akné sa môžete skúsiť popasovať aj doma pomocou rôznych prípravkov, niektorí nedajú dopustiť na tie s obsahom benzoylperoxidu (buďte ale opatrní, môže spôsobiť škvrny na oblečení). Samozrejmosťou by mala byť pravidelná hygiena a umývanie chrbta, dávajte si však pozor na výber mydla, aby nedochádzalo k vysušovaniu pokožky.

Zabrániť výskytu akné na chrbte môže pomôcť aj vhodný nedráždivý materiál oblečenia. Samozrejmosťou by mal byť čistý odev, častá a pravidelná výmena posteľnej bielizne a osvedčený prací prostriedok, ktorý nedráždi alebo nespôsobuje alergické reakcie.

Alebo to môžete skúsiť s prístrojom Face-up! Klinická štúdia preukázala jeho vysokú účinnosť na akné aj v oblasti chrbta. Jeho aplikácia je jednoduchá, na chrbát dočiahnete vďaka rukoväti. Nemusíte si tak vylamovať ruky alebo žiadať niekoho o pomoc. Stačí 10 minút jeden až dvakrát denne a na plavky a tričká bez ramienok sa môžete zase tešiť.