Najväčšie zlo, ktoré môžete vykonať na pleti s akné

Najväčšie zlo, ktoré môžete vykonať na pleti s akné

Povery, babské rady alebo stopercentné návody ako zatočiť s červenými pupienkami nájdete všade. Internetové diskusie sú ich plné aj napriek tomu, že funguje len malá časť z nich. Vieme, na ktoré „osvedčené“ odporúčania si treba dať najväčší pozor. Ich aplikovaním v praxi by ste totiž svojej koži mohli výrazne ublížiť.

  1. Zubná pasta na pupienky

Nemáte hojivý antiseptický prípravok, ktorý by pupienok zlikvidoval ešte v zárodku? Tak použite zubnú pastu, nijaký problém! Pupienok sa cez noc vysuší a ráno po ňom zostane len malá chrastička. Pozor, realita je úplne iná! Dermatológovia upozorňujú, že mnohé zubné pasty obsahujú najrôznejšie chemikálie a prostriedky, ktoré majú bojovať proti zubnému kazu a paradentóze, na kožu však môžu mať deštrukčný vplyv. Akné podporia a môžu zapáliť sčervenené miesta. Zubnú pastu si preto nechajte na zuby. Na problematickú pleť patria špeciálne kozmetické prípravky, ktoré ju budú chrániť.

  1. Dezinfekcia na pleť

Ľudia trpiaci akné majú často pocit, že ich pleť je špinavá. Je to preto, že mazové vačky produkujú oveľa viac mazu ako je bežné. Koža je mastná a musí sa jej venovať viac starostlivosti. Mnohí ľudia preto na čistenie pleti používajú dezinfekčné prostriedky, ako napríklad septonex. Aj keď dezinfekčné prostriedky môžu vyčistiť mazové žliazky, môžu tiež silno podráždiť okolie pupienkov a vysušujú kožu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že malá jazvička vyzerá na tvári lepšie než napuchnutý červený pupienok. V skutočnosti však nejde o komplexné riešenie! Dezinfekcia nespraví so vznikom akné vôbec nič.

  1. Čistenie pleti citrónovou šťavou

Stačí polovica citrónu, ktorou si budete prechádzať po koži, a akné zmizne. Že by to bolo také ľahké? Ak by áno, zrejme by túto jednoduchú a lacnú metódu používali všetci ľudia na svete. Dermatológovia ale varujú, že citrónová šťava môže veľmi nepekne poleptať kožu. Obsah kyselín je totiž výrazný a koži rozhodne neprospieva. Radšej skúste citrón používať zvnútra. Denne pite šťavu s citrónom. Proti akné pomôže aj pitie citrónovej vody nalačno. Citrón totiž prečisťuje obličky a črevá. Ak budete mať tieto orgány zdravé a plne funkčné, prejaví sa to aj na vašej pleti.

  1. Večerné čistenie so zubnou kefkou a acylpyrínom

Rozdrobená tabletka acylpyrínu s vodou a zubná kefka, ktorá túto „zdravú“ masku pomôže naniesť na tvár. Že je tento postup nerozumný, to je snáď jasné. Napriek tomu ho skúšajú mnohí ľudia trpiaci akné, najmä tí mladší. Odborníci však varujú: problematická pleť je veľmi citlivá a musí sa čistiť šetrne. Tlak zubnej kefky ju môže nenávratne poškodiť. Acylpyrín, samozrejme, tiež.

Ak trpíte akné, určite existujú spôsoby, ktoré vám v boji proti červeným pupienkom pomôžu. Jedným z nich je napríklad prístroj Face-Up!. Jeho použitie je bezbolestné, jednoduché a bez vedľajších účinkov.