Muži verzus ženy: ako sa líši ich pleť

Muži verzus ženy: ako sa líši ich pleť

Časy, keď mali muži v kúpeľni vyhradené miesto akurát tak na britvu a vodu po holení, sú už dávno preč. Našťastie. Mužská pokožka totiž potrebuje starostlivosť rovnako ako tá ženská. Pretože ak jej chýba, bude bojovať s akné, vráskami aj ekzémami.

Dá sa povedať, že vo všeobecnosti je mužská pleť hrubšia, silnejšia a produkuje tiež viac mazu ako ženská. Je to preto, že v mužskom tele pôsobí hormón testosterón. Aj kvôli nemu mávajú muži rozšírenejšie póry a akné. Testosterón však nemá len negatívny vplyv. Vďaka nemu nie je mužská pleť natoľko citlivá na vonkajšie prostredie, slnko, vietor alebo chlad. Dôležitý rozdiel je tiež v holení, ktoré kožu na tvári veľmi dráždi. Vysušuje ju a zbavuje ju prirodzenej ochrany.

Každodenná starosť

Aj keď to muži nepočujú práve najradšej, aj oni by sa o svoju pleť mali starať, najlepšie každý deň. Špeciálne umývacie gély, ktoré sú určené pre mužov, dokážu z tváre a krku spoľahlivo odstrániť nečistoty a vyčistiť zanesené póry. Na trhu už je aj množstvo špeciálnych peelingov, ktoré sú určené na mužskú pokožku. Práve tieto prípravky vedia drsnejšiu mužskú tvár zbaviť odumretých buniek, ktoré inak zanášajú póry a podieľajú sa na tvorbe nepekných pupienkov. Peeling by si muži mali dopriať dvakrát týždenne, tak preukážu svojej koži službu. Navyše, peeling pôsobí preventívne aj proti zarastaniu chĺpkov. Práve odumreté bunky, ktoré zostávajú na koži, totiž bránia v raste fúzov.

Základom je hydratácia

Kým ženská pleť odoláva vonkajším vplyvom veľmi zle a každá chvíľa, ktorú ste kedy strávili na slnku, sa na nej podpisuje, mužská pokožka je odolnejšia. Na druhej strane je ale výrazne suchšia, a preto je najdôležitejšia správna hydratácia.

Problémom väčšiny mužov však je, že nechcú tráviť hodiny v kúpeľni a už vôbec nechcú mať na poličke desiatky kozmetických prípravkov. Ako si teda vybrať to, čo potrebujete najviac? Sú tri základné veci, ktoré treba zvládnuť: vyčistiť pleť, odstrániť odumreté bunky a zvlhčiť pleť. Stále sa vám to zdá priveľa? Dajte si malý záväzok – sústreďte sa na čistenie. Vďaka tomu odstránite mastnotu, nečistoty a uvoľníte upchaté póry. Na čistenie si ale neberte obyčajné mydlo, ktorým si bežne umývate ruky. To by vašu pleť ešte viac vysušilo. Oveľa lepšie je siahnuť po špeciálnych umývacích emulziách určených na mužskú pleť.

Krém, ktorý si vyberiete, by mal spĺňať niekoľko kritérií. Mal by byť určený pre mužov, mal by byť hydratačný a súčasne s faktorom aspoň 15. Ak chcete naozaj vidieť zmenu, môžete skúsiť aj špeciálne očné krémy, ktoré sa starajú o okolie očí a dokážu pôsobiť aj proti kruhom pod očami, ktorými muži často trpia.

K hydratovanej pružnej pokožke bez akné a kožného mazu môže pomôcť aj veda a technika. Prístroj Face-Up! z dielne českých vedcov pomáha zlepšiť vlastnosti kože – nielenže tlmí vylučovanie kožného mazu, ale aj zrýchľuje hydratáciu pokožky, zvyšuje pružnosť a vyrovnáva nerovnosti pleti.