Máte akné? Zasaďte aloe vera

Máte akné? Zasaďte aloe vera

Už ste na pupienky vyskúšali úplne všetko, no zatiaľ nič nezabralo natoľko, aby ste boli naozaj spokojní? Siahnuť môžete po prírodných zdrojoch. Jedným z nich je aj rastlinka aloe vera (aloa pravá), ktorá je známa vďaka svojim antiseptickým účinkom.

Výhodou pestovania aloe vera je to, že sa hodí aj pre úplné záhradné antitalenty. Patrí totiž do rodiny sukulentov a nepotrebuje pre život toľko vlahy ako ostatné rastliny, ktoré u nás bežne pestujeme. Aloe vera pravdepodobne pochádza z Kanárskych ostrovov, kde ho ľudia využívali už pred mnohými rokmi. A to tak vnútorne, keď sa aloe stalo súčasťou najrôznejších pokrmov, ako aj navonok, v podobe mastí, mydiel alebo v surovom stave.

Bojovník s pupienkami

Aloe sa používa na mnohé ekzémy. A práve jeho dezinfekčné a protizápalové vlastnosti viedli vedcov k tomu, aby rastlinu využili aj v boji proti chronickému akné. Dnes už je zrejmé, že akné nie je iba choroba kože, často sa jeho sila a rozsah odvíjajú od stavu organizmu ako celku. Akné závisí od toho, čo jeme, či pijeme alkohol alebo fajčíme. A práve aloe vera dokáže organizmus posilniť zvnútra. Vďaka obsahu dôležitých minerálnych látok a vitamínov významne posilňuje imunitný systém.

Ako na to

Na trhu v súčasnosti zoženieme nespočetné množstvo výrobkov, ktoré obsahujú aloe vera. Skúsiť môžete krémy, gély, toniká alebo pleťové mlieka. Nezáleží na tom, akú značku si vyberiete, ale skôr na tom, koľko extraktu z aloe prípravok obsahuje a ako ho budete používať. Nestačí ho totiž naniesť iba raz za čas, keď sa vám vytvorí pupienok.

Aby telo začalo fungovať inak, potrebuje intenzívnu kúru. Použitie krémov alebo gélov preto vždy doplňte o výživu zvnútra. Nezabúdajte na pravidelnosť. Prvé reakcie môžete očakávať až po mesiaci intenzívneho používania výrobkov s aloe vera. A to predsa len vyžaduje trochu trpezlivosti.

Domáca výroba

Ak nechcete prípravky z lekárne, môžete si vypestovať aloe vera aj doma za oknom. Rastlinu kúpite v každom väčšom kvetinárstve. Na pestovanie vôbec nie je náročná. Pamätajte, že čím je rastlinka väčšia, tým je staršia. Blahodarné účinky majú rastlinky staršie ako tri roky. Aloe by ste mali v byte položiť na svetlé miesto, orientované najlepšie na juhovýchod.

Šťavu alebo skôr gél, ktorý rastlinka obsahuje, získate vytlačením. Stačí odrezať hrubú stonku a odstrániť z nej zelenú šupku. Dužinu potom môžete vložiť do mixéra. Získaná šťava sa dá použiť na výrobu nápoja, prípadne ju môžete nanášať na postihnuté miesta. V chladničke vydrží niekoľko dní. Dobre sa dá využiť aj na vriedky po uštipnutí hmyzom alebo na spálenú kožu po opaľovaní.