Máte akné? Pite čaj

Máte akné? Pite čaj

Protizápalové účinky zeleného čaju sú známe odpradávna. Zamýšľali ste sa však aj nad ďalšími typmi čaju? Rooibos patrí medzi čaje, ktoré vám môžu výrazne pomôcť s akné. Obsahuje totiž množstvo cenných minerálnych látok a vitamínov, napríklad draslík, zinok, železo, vápnik a vitamín C. Tak si ho choďte pripraviť a pustite sa do čítania.

Rooibos pochádza z južnej Afriky, kde ho kedysi pestovali miestni domorodci. Nápoj pripravený z vetvičiek divokého kra tu popíjajú ľudia už viac ako dvesto rokov. Už vtedy si miestni všimli, aké pozitívne účinky má nápoj na ľudský organizmus. Začali ho používať v ľudovom liečiteľstve, a to najmä na kožné problémy. Ľudia ho však používali aj pri alergických reakciách kože.

Ako rooibos použiť dnes

Výhodou rooibosu je predovšetkým to, že ide o úplne prírodný produkt. Na rozdiel od kozmetických prípravkov tak organizmus nikdy nedráždi. Aby ste zistili, že čaj skutočne funguje, musíte začať akúsi rooibosovú kúru, ktorá by mala trvať najmenej jeden týždeň.

Vašou úlohou je vypiť aspoň šesť šálok pripraveného čaju denne. Ak sú prejavy akné silné, je dobré namáčať v čaji aj vatový tampón a prikladať ho na postihnuté miesta. Rooibos si môžete pripraviť na najrôznejšie spôsoby. Čaj sa dá popíjať teplý aj studený s citrónom a mätou. Môžete vyskúšať i obľúbenú africkú variantu s mliekom alebo medom. V posledných rokoch sa stalo populárne aj takzvané rooibos espresso, ktoré sa hodí pre milovníkov kávy. Rooibos však neobsahuje nijaký kofeín.

Aby ste z rooibosu vytiahli všetky potrebné antioxidanty a ďalšie látky, ktoré vám pomôžu bojovať proti akné, treba dbať na jeho prípravu. Maximálne množstvo antioxidantov, ktoré lístky obsahujú, získate postupným varením. Je teda lepšie sa pri príprave čaju nikam neponáhľať a nechať lístky lúhovať namiesto zvyčajných troch až piatich minút o niečo dlhšie. Desať minút postačí, nálev však môžete nechať pôsobiť aj dvadsať minút. Nemusíte sa báť, že by čaj získal nepríjemnú horkú chuť. Pri rooibose to nehrozí.

Príjemné vedľajšie účinky

Rooibos rozhodne nebude pôsobiť pozitívne len na vašu kožu. Jeho unikátne zloženie má vplyv aj na energiu, pomáha proti bolesti hlavy, pôsobí proti nespavosti a je ideálne pre ľudí, ktorí trpia vysokým tlakom. Okrem toho, samozrejme, posilňuje imunitný systém.

Ak máte problémy s prejedaním sa, už tri až štyri šálky rooibosu vedia vašu chuť k jedlu efektívne znížiť. Navyše, čaj má prirodzene sladkastú chuť aj bez cukru.

Zelený, čiže nefermentovaný rooibos dokáže spomaliť rast rakovinových buniek. Za všetko môžu  flavonoidy, ktoré majú silný protizápalový a povzbudzujúci účinok. Pomôcť vedia aj ľudom trpiacim cukrovkou, kardiakom alebo tým, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou.