Majte akné pod kontrolou, znížte hladinu testosterónu

Majte akné pod kontrolou, znížte hladinu testosterónu

Už v škole ste sa dozvedeli, že testosterón je hlavný pohlavný hormón mužov. Tvorí sa v semenníkoch a nadobličkách. Ale testosterón v malej miere produkujú aj ženské vaječníky. A keď je tohto hormónu nadbytok, môže negatívne ovplyvniť život žien. Objavuje sa nadmerné ochlpenie, hlboký hlas a tiež akné, ktorého hlavnou príčinou je práve hormonálna nerovnováha.

Ak ste si všimli niektoré z uvedených príznakov, určite je načase vyskúšať osvedčené rady, ako hladinu testosterónu v tele postupne znižovať. Ak sú však vaše problémy výraznejšie – stráca sa vám menštruačný cyklus alebo nemôžete už dlhší čas otehotnieť, je lepšie navštíviť lekára.

Rada prvá: vyskúšajte kotvičník

Kotvičník zemný je jednoročná rastlina pochádzajúca z Číny a Japonska, no v posledných rokoch sa vyskytuje aj v Rusku. Obsahuje veľké množstvo prírodných rastlinných sterolov, flavonoidov a alkaloidov. Možno vám tieto názvy nič nehovoria, ale ide o látky, ktoré zvyšujú hladinu luteinizačného hormónu, ktorý ovplyvňuje práve produkciu testosterónu.

U mužov podporuje tvorbu spermií a u žien zase vývoj vajíčka v maternici. Tým zvyšuje hladinu ženského pohlavného hormónu estrogénu, čo pozitívne ovplyvňuje nielen libido ženy, ale aj jej mentálne funkcie.

Rada druhá: hurá na ďatelinu

Je preukázané, že ďatelina lúčna, ktorá bežne rastie na lúkach a pastvinách, je veľmi dobrá liečivá rastlina. Má silné dezinfekčné účinky, dokáže detoxikovať organizmus a obsahuje takzvané fytoestrogény, ktoré sú akousi náhradou estrogénov v tele. Jej užívanie zmierňuje nespavosť, má blahodarné účinky na kožu, lieči akné, ekzémy a ďalšie nedokonalosti pleti. Vďaka jej príjemnej chuti sa často používa do čajových zmesí.

Rada tretia: zaostrené na plodnosť

Rastlinky vitex negundo a vitex agnus-castus vám môžu pomôcť, ak sa vám nedarí otehotnieť. Semienka týchto liečivých bylín ovplyvňujú tvorbu hormónov, normalizujú hladinu prolaktínu a pozitívne pôsobia na vývoj žltého telieska. Vitex tak podporuje ovuláciu a priamo sa podieľa na plodnosti ženy. Z vitexu si tiež môžete pripraviť chutný čaj, prípadne sa dá používať aj vo forme kvapiek.

Rada štvrtá: zdravo žite a športujte

Nie je to síce nič nové pod slnkom, ale najlepšie si hormonálnu rovnováhu udržíte zdravým životným štýlom a pravidelným pohybom. Mnohé ženy však zabúdajú na to, že do správneho životného štýlu nepatrí len vyvážená strava. Zdravo sa stravovať je síce chvályhodné, ale musíte byť aj v psychickej pohode a bez stresu. Skúste si nájsť čas sama pre seba, meditovať alebo cvičiť jogu, ktorá dokáže spomaliť vaše životné tempo.

Ak máte pocit, že na vás žiadne z uvedených rád neúčinkujú, rozhodne navštívte odborníka a nechajte si svoje hormóny otestovať. Jedine tak zistíte, ako na tom naozaj ste. S lekárom potom môžete prebrať možnosti, ako vašim hormónom opäť prinavrátiť rovnováhu.