Liečba akné? Dajte si pozor na vedľajšie účinky

Liečba akné? Dajte si pozor na vedľajšie účinky

Benzoylperoxid, retinoly, izotretinoín, antibiotiká. To sú účinné masti a lieky, ktoré dermatológovia predpisujú na liečbu akné. Popri želaných výsledkoch však často prinášajú aj mnohé vedľajšie nežiadúce účinky. Od tých ľahkých, pri ktorých vám sčervenie pleť alebo sa vysuší koža, až po tie ťažšie. Prejavy akné sa môžu dokonca zhoršiť, v niektorých prípadoch sa objavuje i krvácanie z nosa. Na čo sa treba pripraviť?

Masti a krémy

To prvé, čo váš kožný lekár s najväčšou pravdepodobnosťou skúsi urobiť s akné, je, že vám predpíše krém. Jednoducho sa nanáša na pleť a zvyčajne vás pupienkov naozaj zbaví. Hodí sa však ale najmä na lokálne použitie. Ak je teda váš problém s akné väčší, krém naň určite stačiť nebude.

Tento typ mastí obsahuje benzoylperoxid, ktorý ničí baktérie tvoriace akné. Odstraňuje tiež odumreté bunky, čím čistí póry. Aj keď to znie takmer dokonale, po týchto krémoch môže byť vaša pleť sčervenená a podráždená.

Dobrou správou je, že vaša pleť si na krémy s týmto obsahom po čase zvykne. Ak však aj po niekoľkých dňoch stále cítite nepríjemné napätie, aplikujte krém menej často. Môžete ho skúsiť skombinovať aj s hydratačným krémom.

Antibiotiká

Ak už krémy a mastičky nezaberajú, musíte telu pomôcť zvnútra. Lekári v takej situácii radi predpisujú rozličné typy antibiotík, ktorých účelom je zabrániť ďalšiemu rozmnožovaniu baktérií. Bohužiaľ, antibiotiká nepatria práve medzi lieky, ktoré by nám priveľmi prospievali. Pleť bude po ich použití citlivejšia na slnko a ďalšie vonkajšie vplyvy. Chráňte sa preto prípravkami s vysokým ochranným faktorom. Antibiotiká nepoužívajte príliš dlho, pretože by ste si mohli spôsobiť rezistenciu a na obyčajnú angínu by vám už lieky v budúcnosti nemuseli zaberať.

Ťažká forma akné a izotretinoín

Jeho názov sa takmer ani nedá vysloviť, ale izotretinoín patrí k najsilnejším dostupným liekom proti akné, ktoré sa v súčasnosti dajú zohnať. Kúpite ho len na lekársky predpis a jeho hlavným cieľom je vysušiť pupienky. Odstraňuje prebytočný maz, ktorý podporuje akné.

Prípravky s touto látkou ale, samozrejme, nevysušujú iba akné, ale aj celú vašu pokožku. Okolo pier, nosa a obočia preto môžu vznikať šupinky. V niektorých prípadoch užívateľom začala častejšie tiecť krv z nosa.

Ak máte naozaj ťažkú formu akné a nie je možné využiť iné prípravky, skúste si aspoň zaobstarať výdatné hydratačné a ošetrujúce krémy, ktorými budete pleť vyživovať. Používajte pomádu na pery pre veľmi suchú pleť a starajte sa o seba vo väčšej miere.

Alternatíva? Liečivé žiarenie

Na ľahšie a stredne ťažké formy akné existuje alternatíva – veda! Prístroj Face-Up! z dielne brnianskych vedcov dokáže účinne tlmiť prejavy akné. Kombináciou troch silových polí výrazne zrýchľuje metabolizmus kožných buniek a pomáha zlepšiť vlastnosti kože – nielenže tlmí vylučovanie kožného mazu, ale aj zrýchľuje hydratáciu pokožky, zvyšuje pružnosť a vyrovnáva nerovnosti pleti. Bezbolestne, jednoducho doma a bez vedľajších účinkov.