Jazvy po akné: ako sa ich zbaviť

Jazvy po akné: ako sa ich zbaviť

Hormonálne zmeny, dedičnosť, nesprávny životný štýl. To všetko sú príčiny akné u dospelých. Problémy im ale nespôsobujú iba pupienky. Pre mnoho ľudí je obzvlášť zložité zbaviť sa jaziev, ktoré po nich zostávajú.

Prvou dobrou správou je, že keď sa po akné vytvorí jazvička, znamená to, že proces hojenia je na konci. Obdobie s pupienkami ste teda úspešne zvládli. Zlou správou však je, že vám po ňom zostala nepekná spomienka. Jazvy sú zvyčajne výsledkom mechanického poškodenia kože. Inými slovami ste akné nenechali na pokoji, často ste ho vytláčali a pri hojení strhávali chrastičky. Čo teraz s tým?

Sila žiarenia

Možností je hneď niekoľko. Tou najúčinnejšou je, samozrejme, laser, ktorý dokáže plošne úplne obnoviť vrchnú vrstvu kože, a teda aj zjazvené tkanivo. Zákrok je rýchly, bezbolestný a už o pár dní môžete normálne fungovať a začať sa opäť líčiť. Laser ale patrí medzi drahšie varianty.

Dobrú skúsenosť s odstraňovaním jazvičiek po akné majú aj používatelia prístroja Face-Up!. Ten urýchľuje metabolizmus kožných buniek pomocou plošného impulzného magnetického a svetelného poľa a tepla.

Vyskúšať môžete aj prírodnú cestu. Experti na starostlivosť o pleť odporúčajú napríklad vaječné bielky, ktoré majú vďaka obsahu aminokyselín liečivé účinky. Vedia stiahnuť póry a jazvy podstatne zmenšiť.

V boji s jazvičkami môže pomôcť aj obyčajná jedlá sóda, ktorá v kombinácii s vodou vytvorí dokonalý jemný peeling. Keď ju krúživými pohybmi nanesiete na kožu, odstráni odumreté bunky a podporí regeneráciu kože.

Poslednou z mnohých prírodných metód je potieranie kože citrónovou šťavou. Tá pôsobí antisepticky, lieči zápal a podporuje regeneráciu buniek. Stačí vytlačiť šťavu z troch citrónov a vatovým tampónom ňou potierať kožu. Majitelia citlivej pokožky by mali šťavu zriediť vodou. Túto procedúru môžete opakovať aj trikrát týždenne.

Ak chcete vidieť výsledky okamžite, skúsiť môžete aj aplikáciu kyseliny hyalurónovej priamo na postihnuté miesto. Vyjde vás to asi na 149 €, zákrok je bezbolestný, a výhodou je, že po ňom môžete ísť okamžite medzi ľudí. Navyše, kyselina hyalurónová pozitívne pôsobí aj na vaše vrásky.