Deväť vecí, ktoré musíte vedieť o vašej pleti

Deväť vecí, ktoré musíte vedieť o vašej pleti

Už ste vyskúšali najlepšie krémy na trhu, sledujete kozmetické trendy, a stále ste neprišli na to, čo potrebuje vaša pleť? Prinášame deväť tajomstiev vašej kože, ktoré stojí za to poznať.

1. S cvičením opatrne

Cvičenie je určite záslužná vec. Keď sa to s ním ale preháňa, často nevedie k ničomu dobrému. Nadmerné cvičenie môže viesť k predčasnému starnutiu pleti. Dokonca je dokázané, že intenzívne kardiocvičenie uvoľňuje kožu.

2. Kto hydratuje, ten vonia

Suchá koža sa správa ako huba, ktorá do seba všetko vsiakne. Ak ale kožu pekne zvláčnite hydratačným krémom, čokoľvek ďalšie, čo na ňu nanesiete, sa na nej udrží. Ak napríklad na pleť použijete parfumované telové mlieko, rozvoniate ju.

3. Rôzna farba pokožky, rôzna pružnosť

Každý sme iný. Je však dobré vedieť, že svetlá pleť môže byť suchšia ako tá tmavá. Dôvodom je menšia ochranná bariéra. Aj z tohto dôvodu majú ľudia so svetlou pleťou problémy s opaľovaním, ich koža sa jednoducho podráždi. Reaguje na vietor, zimu aj teplo. Výsledkom sú vrásky, ktoré nikto z nás nechce. Je preto dobré intenzívne sa starať o svetlú pleť a neustále ju hydratovať.

4. Existujú jedlá, ktoré vašu kožu rozjasnia

Vitamín C a vitamín E sú dvojica, bez ktorej sa vaša pleť nezaobíde. Ide o antioxidanty, ktoré pomáhajú redukovať takzvané voľné radikály. Práve tieto molekuly sú zodpovedné za poškodenie kolagénových a elastínových vlákien v pleti. Vitamín C nájdete v citrusoch a niektorých druhoch zeleniny. Vitamín E je v olivách, orieškoch alebo špenáte.

5. Menej mlieka = menej akné

Máte vo svojom okolí stále viac ľudí, ktorí trpia alergiou na laktózu? Niet divu. Kravské mlieko totiž obsahuje rastové hormóny, ktoré môžu za zhoršenie stavu pokožky. Ak máte problematickú pleť, skúste na určitý čas vymeniť kravské mlieko za rastlinné alternatívy, napríklad za mandľové, sójové alebo ryžové mlieko.

6. Všetky ryby pleti nesvedčia

Zrejme si podvedome myslíte, že všetky ryby, ktoré skonzumujete, sú pre vaše zdravie blahodarné. Faktom však je, že mnohé druhy rýb negatívne ovplyvňuje životné prostredie. Podľa odborníkov sú ideálne malé ryby, ako napríklad sardinky alebo makrely. Väčšie ryby, ako tuniak, môžu obsahovať mnohé toxické látky.

7. Bez ochranného krému ani na krok

I keď slnko nesvieti, vždy majte po ruke ochranný krém s faktorom 30. Aj bez priameho slnka vaša koža vstrebáva slnečné lúče a pod ich vplyvom sa môžu objaviť nevzhľadné pigmentové škvrny.

8. Dopĺňajte výživu

O kyseline hyalurónovej sa hovorí ako o malom zázraku. Prirodzene sa vyskytuje v kožných bunkách a s vekom jej hladina postupne klesá. V štyridsiatke jej máme v tele o polovicu menej než v dvadsiatich rokoch. Táto kyselina pritom dokáže viazať vodu, vďaka čomu vyzerá naša pleť sviežo a mlado. Čo s tým, keď ju začneme strácať? Môžeme ju dodať telu vďaka doplnkovým tabletám.

9. Vedou proti akné

Proti akné vám pomôže bojovať aj veda. Prístroj Face-Up!, ktorý je výsledkom vyše 10-ročného výskumu českých vedcov, vďaka celosvetovo unikátnej kombinácii troch silových polí výrazne urýchľuje metabolizmus kožných buniek a pomáha zlepšiť vlastnosti kože – nielenže tlmí výdaj kožného mazu, ale tiež urýchľuje hydratáciu pokožky, zvyšuje jej pružnosť a vyrovnáva nerovnosti pleti.