Čo robiť s čiernymi bodkami

Čo robiť s čiernymi bodkami

Krásna a čistá pleť je znakom zdravia a hlavne vyzerá dobre. Krásnu a zdravú pleť totiž netreba zakrývať mejkapom. Je žiarivá a svieža. Ak ju však hyzdia rozšírené póry a čierne bodky, krásna rozhodne nie je. Proti čiernym bodkám sa pritom dá úspešne bojovať. Ako?

Čierne bodky vznikajú veľmi jednoducho. Rozšírené póry, ktoré produkujú viac mazu, sa pod vplyvom baktérií zapália. Keď sa k tomu pridajú odumreté bunky, nečistoty z rúk, mejkapu a ovzdušia, miesto začne oxidovať a zmení farbu na čiernu. Vytvorí sa akási zátka, ktorá póru bráni voľne dýchať.

Základom boja proti čiernym bodkám je kvalitné čistenie pleti. Mejkap by ste mali odlíčiť ešte predtým, ako idete do sprchy. Pod vplyvom teplej vody sa totiž pokožka naparí a póry sa otvoria. Ak by ste mejkap neodstránili, špina a zvyšky dekoratívnej kozmetiky by sa veľmi rýchlo dostali dovnútra a efekt čistenia by bol celkom opačný.

Tvár si čistite vždy večer aj ráno. Práve na ranné čistenie mnohí ľudia zabúdajú. Aj keď však nemáte mejkap a kožu ste si večer umyli, za noc sa na nej usadí vrstva prachu a nečistôt.  Uvidíte, že ak pleť vyčistíte vatovým tampónikom i ráno, nájdete na ňom nečistoty.

Pozor na dotyky

Vaše ruky sú rajom pre najrôznejšie baktérie. Čím viac sa dotýkate pleti, tým viac baktérií na ňu prenášate. To isté platí aj pre dotýkanie sa mobilného telefónu. Skúste kontakt vašich rúk s pleťou obmedziť na minimum.

Zamyslite sa tiež nad tým, aký mejkap používate. Hutné a olejové štruktúry nie sú na čierne bodky vhodné. Mejkap upchá póry a tie sa zapália. Oveľa lepšie je vybrať si jemné a ľahké mejkapy na prírodnej báze.

Preč so šupinkami

Problematická pleť potrebuje intenzívnejšiu starostlivosť. Dvakrát týždenne by ste si preto mali pleť vyčistiť aj peelingom. Vyskúšať môžete tiež čistiace prúžky, ktoré vedia svojím pôsobením z pórov vytiahnuť špinu.

Ideálne je, keď pleť občas necháte napariť. Stačí si pripraviť odvar z byliniek, pričom môžete vyskúšať napríklad harmanček alebo olej s obsahom tea tree. Potom sa už len stačí nakloniť nad nádobu a nechať pôsobiť aspoň desať minút. Naparenie pomáha otvoriť póry, práve v tejto fáze je preto najlepšie dodať pleti presne to, čo potrebuje, prípadne ju vyčistiť pleťovou maskou.

Čo nerobiť

Aj keď čierne bodky vyslovene lákajú k vytlačeniu, podobné zásahy si radšej odpustite. Neodborné vytlačenie póru totiž môže spôsobiť miestny zápal. Potom už nebudete bojovať len s čiernymi bodkami, ale aj s akné. Ak vám čierne bodky naozaj vážne znepríjemňujú život, je dobré sa raz za mesiac zveriť do opatery kozmetičke. Tá póry vytlačí odborne a hygienicky.