Čo robí alkohol s vaším akné?

Čo robí alkohol s vaším akné?

Aj keď kvalitnou kozmetikou a starostlivosťou môžete svoju pleť zlepšiť, to najdôležitejšie prichádza zvnútra. Ak budete žiť nezdravo, pokožka bude tým prvým miestom, kde sa váš životný štýl prejaví. Podobný vplyv ako strava má na pleť aj alkohol. Ako veľmi na ňu pôsobí? Môže alkohol naštartovať problémy s akné?

Dobrá správa je, že alkohol je naozaj len zriedkakedy priamou príčinou vzniku akné. Na druhej strane však má na kvalitu pleti obrovský vplyv. Záleží na konkrétnom človeku, ako veľmi jeho pleť viac alkoholu ovplyvní. Niektorým prinesie prvé pupienky a sčervenenie takmer okamžite, na pleti iných sa nadmerná konzumácia alkoholu neprejaví vôbec.

Prečo má alkohol na kožu taký vplyv? Za všetkým stojí sila imunitného systému. Ak je imunitný systém silný, nedovolí baktériám, aby do organizmu zasahovali. Ak niekto pije alkohol dlhodobo a pravidelne, imunitný systém je oslabený a baktérie sa môžu prejaviť. Najčastejšie sa usádzajú v póroch, kde spôsobujú rozsiahle zápaly, a teda akné.

To ale nie je všetko. Alkohol tiež mení hladinu hormónov v tele. A ako je známe, hormonálna nerovnováha je najčastejšou príčinou vzniku akné. Ďalším dôvodom môže byť stres. Ten v kombinácii s alkoholom ohrozuje kvalitu pleti. Rovnako ako zle fungujúca pečeň, ktorá je hlavným „čističom“ organizmu. Pečeň udržuje nielen rovnováhu hormónov v tele, ale tiež hladinu cukru a odstraňuje aj toxíny.

Alkohol je aj hlavnou živnou pôdou pre baktériu z rodu kvasiniek nazývanú candida. Tá sa nachádza napríklad v pive a v miešaných kokteiloch. Keď pijeme viac alkoholu, baktéria sa lepšie rozmnožuje a jej výskyt sa prejaví najskôr na koži. Ak ste narazili na pupienky, spozornejte. Candida je totiž pôvodcom nepríjemných kvasinkových infekcií.

Alkoholu sa však rozhodne nemusíte vyhýbať úplne. Ako odporúčajú odborníci, vždy je lepšie piť ho s mierou a častejšie – rozhodne je lepšie dať si denne dve deci vína, ako celý týždeň abstinovať a v piatok ho vypiť celú fľašu alebo tvrdý alkohol. Pre organizmus, a predovšetkým pre už spomenutú pečeň, je to omnoho väčšia záťaž. Ideálne je pri konzumácii alkoholu myslieť aj na vodu.

Na jeden pohár alkoholu lekári odporúčajú vypiť jeden pohár vody. Je to preto, že alkohol dehydruje telo, a súčasne odstraňuje zásoby vitamínu A, ktorý udržuje pleť pružnú. Naše telo potom nie je schopné odbúravať toxíny. To, že ste dehydrovaní však zvyčajne spoznáte až na druhý deň ráno, keď máte veľký smäd, suché dlane a pery. Ak toto pravidlo s vodou budete dodržiavať, verte, že vám bude ráno lepšie.