Čo ešte neviete o liečbe akné a prístroji Face-Up!?

Čo ešte neviete o liečbe akné a prístroji Face-Up!?

V čom je iný
Face-Up! je prístroj na liečbu akné. Ako jediný na svete kombinuje účinky plošného magnetického a svetelného poľa, čím urýchľuje metabolizmus kožných buniek.

Ako funguje
Keď sa prístroj priloží na akné, čo je vlastne zhluk mnohých buniek, pôsobením impulzov magnetického a svetelného poľa sa za prítomnosti tepla urýchľuje ich látková výmena. Akné sa prvotne síce zväčší, ale po jednom až dvoch dňoch sa začne strácať. Účinky sú podľa uskutočnenej klinickej štúdie viditeľné po jednom až troch týždňoch v závislosti od závažnosti a dĺžky trvania akné.

10 rokov vývoja a výskumu
Výskum a vývoj metódy, ktorú využíva prístroj Face-Up!, trval viac než 10 rokov – pracovali na ňom vedci z brnianskeho VUT pod vedením doc. Ing. Ivana Rampla, CSc., lekára z Karlovej univerzity v Plzni, a výskumníci z Biofyzikálneho ústavu. Záverečná fáza výskumu prebiehala v brnianskom biotechnologickom centre INBIT.

Funguje to
Účinnosť prístroja v boji proti akné overila klinická štúdia na 190 dobrovoľníkoch. K úplnému alebo výraznému utlmeniu problému došlo u 90 percent z nich.

V sprchovej hlavici.
Prvý provizórny prototyp prístroja vznikol z rozmontovanej sprchovej hlavice. Prístroj mal niekoľko vývojových etáp, od veľkého stojanového stroja s pripojenou maskou až po niekoľkonásobne väčšieho predchodcu súčasnej verzie. Dnes sa Face-Up! vyrába v modernom dizajne v štyroch farbách.

Zlepšuje vlastnosti kože
Prístroj Face-Up! pôsobí na základe kombinácie impulzného magnetického poľa, impulzného svetelného poľa a tepla. Urýchľuje metabolizmus kožných buniek a pomáha zlepšiť vlastnosti kože – nielenže tlmí vylučovanie kožného mazu, ale pleť tiež lepšie hydratuje, zvyšuje jej pružnosť a vyrovnáva nerovnosti na nej. Prístroj Face-Up! pomáha v liečbe akné aj u ľudí v zrelom veku.

Prístroj na doma
Prístroj je určený predovšetkým na domáce použitie. Stačí priložiť aplikátor prístroja svietiacou stranou na kožu a pomalými pohybmi prechádzať postihnutú oblasť 10 minút denne. Účinky sú podľa štúdie viditeľné po niekoľkých týždňoch a pacienti už nemusia ďalej používať počas liečby chemické terapeutiká, ako sú napríklad kortikoidy či hormóny s rôznymi vedľajšími účinkami. Postup sa musí pravidelne opakovať v intervale dvoch až troch mesiacov.

Prístroj na liečbu akné je len začiatok
Prístroj na liečbu akné Face-Up! je prvým realizovaným výstupom z výskumného projektu docenta Ivana Rampla. Na princípe ovplyvňovania ľudskej pokožky plošným impulzným magnetickým svetlom by mal v budúcom roku prísť na trh aj prístroj určený na vyhladzovanie vrások. Veľmi dobré výsledky sú aj pri použití metódy v liečbe celulitídy alebo rastu vlasov. Cieľ ďalšieho výskumu však smeruje do oblasti medicíny. „Predaj kozmetických prístrojov by mal priniesť financie aj na výskum liečby závažnejších chorôb, než je akné. Použitie princípu tejto metódy sa javí ako významné pri liečbe popálenín alebo lupienky.“

V boji proti rakovine

Účinky impulzného magnetického poľa skúmal tím Ivana Rampla aj na nádorových bunkách – v okolí impulzne napájanej toroidnej cievky sa nádorové bunky zničili, zatiaľ čo zdravé bunky sa poškodzovali menej, a pre niektoré bolo pole dokonca prospešné. Podstata tohto javu zatiaľ nie je známa, ale o výsledkoch Ivan Rampl informuje odbornú verejnosť v časopisoch a na vedeckých konferenciách po celom svete. Výskum účinkov tohto poľa na nádorové bunky ďalej už nepokračuje, vedcom totiž neboli schválené granty.

Face-Up! vo svete
Face-Up! budú v roku 2015 používať pacienti minimálne z desiatich zahraničných štátov: Slovensko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Vietnam, Thajsko, Saudská Arábia, Kanada, USA.

Vyrába sa v Brne
Patent na prístroj získala v roku 2014 firma Enjoy Trade. Face-Up! sa vyrába v ich sídle v Brne.