Cigarety, mlieko a slnko. Päť vecí, ktoré zhoršia vaše akné

Cigarety, mlieko a slnko. Päť vecí, ktoré zhoršia vaše akné

Bojujete proti akné najrôznejšími spôsobmi, ale stále sa vám ho nedarí zlikvidovať? Vyznať sa v kozmetických prípravkoch na problematickú pleť nie je vôbec jednoduché. A keď konečne objavíte to, čo vašej pleti vyhovuje, nakoniec svoje pokusy zmaríte inými drobnosťami, o ktorých nemáte ani potuchy. Vybrali sme pre vás päť základných chýb, ktorými si pri liečbe pupienkov môžete mariť výsledky.

Mliečne výrobky

Je to trochu paradox. Mlieko a mliečne výrobky majú totiž silné protizápalové účinky. Všetkého ale priveľa škodí. A tak vedci z bostonskej univerzity prišli na to, že kto vypije viac ako štyri poháre mlieka denne, bude mať v boji proti akné a pupienkom iba malú šancu.

Ak si bez mlieka nedokážete predstaviť svoj život, pite aspoň polotučné alebo plnotučné. Najhoršie výsledky totiž vedci zaznamenali v prípade odstredeného mlieka.

Dotyky

Každý, kto má akné, sa ho často dotýka. Je to prirodzené, snažíme sa totiž kontrolovať, či je pupienok stále na svojom mieste, či sa nezväčšil, nepribudol ďalší alebo napríklad nezmizol. Bohužiaľ, tým si iba prirábame problémy. Svojej pleti sa totiž dotýkame neumytými rukami. Baktérie, ktoré sú na prstoch, sa tak veľmi jednoducho dostanú priamo na problematickú pleť. Výsledok? Baktérie sa dostanú až do hĺbky kože a môžu spôsobiť ďalší zápal. Pupienkov bude viac a vašich starostí tiež.

Pamätajte si, že kedykoľvek sa dotýkate svojej pleti, treba mať naozaj čisté ruky. Platí to i vo chvíľach, keď sa rozhodnete nejaký pupienok „vytlačiť“.

Priveľa čistoty

Možno máte kvôli akné pocit, že je vaša pleť neustále špinavá a mastná. Nadmernou hygienou si však môžete uškodiť. Pokožka totiž bude vysušená a začne mať tendenciu sa viac mastiť, aby túto nerovnováhu vyrovnala. Pleť si čistite iba dvakrát denne. Používajte prípravky určené špeciálne na akné. Pre lepší pocit môžete skúsiť používať špeciálne papieriky na odmastenie pleti (vyrába ich napríklad Mary Kay). Tie pokožku nevysušia a odstránia prebytočný maz.

Cigarety a alkohol

Nikotín vie na vašej tvári spôsobiť peknú paseku. Pod jeho vplyvom sa totiž sťahujú drobné cievky v koži a pleť je potom nedostatočne okysličená. Zároveň nedokáže uvoľňovať a odvádzať odpadové látky. Jej stav sa silno zhoršuje. Problémy ale nemajú len fajčiari. Pupienky pribúdajú aj po pobyte v zadymenom alebo prašnom prostredí.

Rovnaký vplyv na stav pokožky má aj alkohol. Pod jeho vplyvom sa cievky rozťahujú. Pokožka sčervená a cievky môžu popraskať. Podstatné je tiež to, že alkohol vysušuje pleť. Keď budete popíjať, neustále si dopĺňajte zásoby vody. Následky potom nebudú také veľké.

Slniečko

Opálená pokožka vyzerá nádherne a pupienky sa na nej nedajú dobre vidieť. To všetko je pravda. UV žiarenie však spôsobuje zosilnenie zrohovatenej vrstvy kože, čoho výsledkom je upchanie vývodu mazových žliaz. A akné je na svete! Na slnku sa preto nezabúdajte krémovať ochrannými prípravkami. Vyberajte si tie, ktoré sú vhodné na problematickú pleť. A dodržujte čas, kedy na slniečku môžete byť.