Boj proti „pomaranču“: čo funguje najlepšie?

Boj proti „pomaranču“: čo funguje najlepšie?

Často sa jej hovorí choroba dvadsiateho prvého storočia. Už dávno neplatí, že sa týka iba tučných ľudí alebo tých, ktorí vôbec nešportujú. Celulitída sa dokonca v posledných rokoch nevyhýba ani mužom. Čo sa skrýva za nepeknými jamkami a pomarančovou pokožkou?

Z odborného hľadiska je celulitída vlastne zníženie funkcie spojivového tkaniva. Keď sa priestor pod kožou začne vypĺňať tukovými bunkami, tlačí na drobné cievky, ktoré sú uložené pod vrchnou vrstvou pokožky, a tie sa postupne upchávajú. Keď tento proces trvá príliš dlho, objaví sa pomarančová koža. Ženy ňou trpia najmä preto, že je ich spojivové tkanivo omnoho pružnejšie a prispôsobivejšie. Ľahšie sa preto „upchá“.

Možno si vravíte, že ste ešte pre rokom celulitídu vôbec nemali a vytvorila sa z ničoho nič počas niekoľkých mesiacov. To však nie je pravda. Aj toto narušenie kože má svoje štádiá. Zmenu funkcie spojivového tkaniva vždy spustí nejaký zlom. Môže ísť o pubertu, tehotenstvo alebo o ukončenie brania antikoncepcie. Vtedy sú na vine hormóny. Možno ste zmenili stravovacie návyky alebo ste jednoducho len prestali robiť šport, na ktorý bolo vaše telo zvyknuté. Určite to pritom neznamená, že ste museli pribrať dvadsať kíl.

V prvom štádiu celulitídu na prvý pohľad vôbec nevidíte. Objaví sa ale vždy, keď si kožu stisnete medzi prstami. V druhej fáze vidíte jamky, keď na ne priamo zasvieti slnko. V tretej fáze je celulitídu vidieť neustále. Najhoršie štádium je štvrté. To už totiž nejde len o nepeknú pleť, ale aj o zdravie. Spojivové tkanivo opúcha a bolí. V takom prípade treba všetko skonzultovať s lekárom.

V spojení s celulitídou sa veľmi často spomína lymfatický systém, ktorý má vplyv na odbúravanie podkožného tuku a vyplavovanie škodlivých látok z tela. Keď sa lymfatický systém spomalí, môžu vám opúchať nohy a celulitída začne byť zjavnejšia. Neplatí tu však priama spojitosť, teda zle fungujúci lymfatický systém celulitídu priamo nespôsobuje.

Čo s jamkami

Ako teda proti celulitíde bojovať? Môžete si zaobstarať drahé sprchové gély a krémy, faktom však je, že nikto ešte nijaký kozmetický prípravok proti celulitíde nevymyslel. Jediný spôsob, ako sa jej zbaviť, je zmena životného štýlu. Na začiatok je dobré prestať fajčiť a piť alkohol. Začnite dodržiavať pitný režim, pri ktorom budete piť iba vodu alebo bylinkové a zelené čaje. A skúste sa aspoň dvakrát týždenne na hodinku hýbať. Ideálne je zaradiť do denného programu maličkú prechádzku, ktorú doplníte aktívnym aeróbnym športom, ako napríklad jazdou na bicykli alebo behom. Potom uvidíte, ako sa vzhľad vašej pokožky zmení.

Na celulitídu vedecky

Vedeli ste, že firma Enjoy Trade, výrobca a vlastník patentu na prístroj Face-Up!, do budúcnosti plánuje, že by mohla metódu plošného  impulzného magnetického poľa a tepla využiť nielen na liečbu akné, ale tiež na redukciu vrások, podporu rastu vlasov, redukciu podkožného tuku , či práve na liečbu celulitídy? Jednoducho všade tam, kde objavené spojenie fyzikálnych polí blahodarne pôsobí na regeneráciu pokožky a podkožia.