Boj proti pigmentu

Boj proti pigmentu

Niekomu sa pigmentové škvrny vyhýbajú po celý život, niekto sa s nimi stretáva pravidelne. Častejšie postihujú ženy a zvyčajne sa vo väčšej miere objavia po štyridsiatke. Nie sú však, bohužiaľ, výnimočné ani u mladých ľudí. Dôvodov, prečo nám pigmentové škvrny komplikujú život, je viac. Najviac sa ale na ich vzniku podieľa slnečné žiarenie.

Prieskumy hovoria jasnou rečou. Ideálna pleť by mala byť svieža, bez akné a predovšetkým jednoliata. S tým všetkým vám môže pomôcť prístroj Face-Up!. Keď sa ale objavia pigmentové škvrny, riešenie býva často omnoho zložitejšie. O tom, že ide o častý problém, svedčí aj fakt, že sa na trhu s kozmetikou objavujú prípravky, ktoré si majú s pigmentáciou poradiť.

Odkiaľ sa berú škvrny

Bez pigmentácie by sme sa len ťažko dokázali opáliť. Kožný pigment melanín vzniká v melanocytoch, čo sú bunky v pleti, ktoré vyzerajú ako zmenšené chobotnice. V hlbších vrstvách kože tieto chápadlá vypúšťajú farbivo, aby ochránili pleť. Občas sa ale stane, že kožu natoľko podráždime, že melanocyty vypustia farbiva až priveľa. Produkcia pigmentu sa tak dostane do nerovnováhy a vzniká hyperpigmentácia. Kožu pritom môžeme podráždiť veľmi ľahko. Stačí častý pobyt na slniečku, hormonálna nerovnováha alebo zápaly kože.

Slnečné žiarenie dráždi melanocyty najviac. K produkovaniu melanínu totiž bunkám stačí len UVA žiarenie, ktoré sa k nám dostáva po celý rok, či už je zima alebo leto. Koža ho absorbuje dokonca aj cez mraky. Príčinou vzniku pigmentových škvŕn ale môže byť aj genetická predispozícia, hormonálne zmeny v tehotenstve alebo prerušenie užívania antikoncepcie. Niekedy sú za všetkým banálnejšie dôvody, ako je napríklad nesprávna strava chudobná na niektoré vitamíny.

„Zmizík“ neexistuje

Ak sa na vašej koži náhle objavili pigmentové škvrny, určite nič nepodceňujte a navštívte kožného lekára. Preventívna kontrola vám neuškodí a lekár vám poradí, ako sa fliačikov zbaviť. Navyše, posúdi, či nejde o niečo vážnejšieho.

Na pigmentáciu vyvinuli viaceré kozmetické firmy zosvetľujúce prípravky. Pri výbere toho najvhodnejšieho sa riaďte predovšetkým tým, čo potrebujete. Či chcete len zjednotiť tón pleti alebo potrebujete odstrániť konkrétne fliačiky s pevným ohraničením. Niektoré krémy vám pomôžu hyperpigmentáciu o niečo zosvetliť, iné majú vďaka ovocným kyselinám zosvetľujúce účinky ešte silnejšie. Nech už použijete akýkoľvek prípravok, počítajte s tým, že zmenu neuvidíte hneď. Zjednotenie tónu pleti je zdĺhavý proces trvajúci aj niekoľko mesiacov.