Aktívne uhlie: čierny záchranca, ktorý zatočí s akné

Aktívne uhlie: čierny záchranca, ktorý zatočí s akné

Možno si jeho chuť pamätáte z detstva, keď vám ho lekár predpisoval proti hnačkám. Aktívne uhlie nechutilo obzvlášť dobre, a navyše farbilo zuby. Tento stopercentne prírodný produkt ale nie je vhodný iba na hnačkové ochorenia. Má aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov a funguje ako dokonalý antioxidant. Prišli na to aj hollywoodske celebrity a zaradili ho do svojho jedálneho lístka. V Spojených štátoch amerických dokonca nie je problém ani nájsť predajne, kde vám pripravia smoothies s prímesou aktívneho uhlia.

V prvom rade treba rozlišovať medzi živočíšnym a aktívnym uhlím. Kým to prvé sa vyrába spaľovaním zvieracích kostí, to druhé sa získava z dreva. Podobne ako grilovacie brikety; ale naozaj len podobne. Dôvodom, vďaka ktorému aktívne uhlie pozitívne ovplyvňuje ľudský organizmus, je jeho výroba, pri ktorej sa do uhlia vháňa veľké množstvo kyslíka. Využíva sa aj vodná para, ktorá dokáže uhlie pretvoriť na masu pórov. Do nich sa následne zachytávajú škodliviny z tela.

Aktívne uhlie potom pôsobí v tenkom čreve, kde sa nabalí na jeho steny a zachytáva toxíny. V podstate sa správa ako čistič krvi.

Má to však jeden háčik. Aktívne uhlie na seba naviaže nielen to zlé, ale aj to dobré. Ak teda užívate pravidelne aj iné vitamíny a výživové doplnky, pri použití aktívneho uhlia to jednoducho nemá zmysel. Do štyroch až šiestich hodín ich odvedie z tela.

Prečisťuje vnútri aj navonok

Ak máte problematickú pleť, pravidelné používanie kozmetických prípravkov s aktívnym uhlím môže vaše problémy vyriešiť. Uhlie obsiahnuté v kozmetike dokáže totiž vyčistiť vašu pleť naozaj do hĺbky. Navyše, ak ho budete užívať aj vnútorne, vytvoríte si tak detoxikačnú kúru, ktorej výsledky by mali byť viditeľné už za niekoľko týždňov.

Účinky aktívneho uhlia sú však široké. Rôzne štúdie potvrdzujú, že vie z tela odstrániť ťažké kovy, ako napríklad olovo či hliník. Výborne sa vie zbaviť aj zvyškov liečiv, ktoré zostávajú v tele. Znižuje výskyt žalúdočných vredov a dá sa dokonca použiť aj na bielenie zubov. Pomôcť vám môže aj pri problémoch s nadmerným potením.

Jeho detoxikačné vlastnosti využívali aj starí Egypťania alebo domorodci z Ameriky. Uhlie užívali aj pri otravách jedlom.

Aktívne uhlie na našom trhu dostanete v tabletkách aj v prášku. Vždy záleží na tom, na čo konkrétne ho chcete používať. Aj keď dosiaľ nie sú známe nijaké nežiaduce účinky jeho používania, vždy je lepšie poradiť sa pred nasadením kúry so svojím lekárom. Ten by mal odporučiť aj obdobie, počas ktorého si budete uhlie dávkovať. Čo sa týka používania kozmetických prípravkov s obsahom uhlia, tých je na trhu nepreberne.