Ako sa zbaviť akné: Mýty, ktorým netreba veriť

Ako sa zbaviť akné: Mýty, ktorým netreba veriť

Spôsobuje jazvy na tele aj na duši. Akné je problém, ktorý v priebehu života vo väčšej či menšej miere postihol 90 percent z nás. Aj napriek tomu, alebo práve kvôli tomu, je opradený množstvom mýtov. Aké sú tie najčastejšie?  

1.Slnko lieči

Opaľovaním pomôžete akné skryť, nie však vyliečiť. Pupienky tak budú síce menej viditeľné, ale vašej pokožke tým príliš neprospejete. Môže sa stať ešte suchšou, citlivejšou a podráždenejšou, nehovoriac o urýchľovaní starnutia pokožky a vyššom riziku rakoviny kože, čo platí pre všetky typy pleti. Ak sa bojíte mastných opaľovacích krémov, môžete si zaobstarať také, ktoré sú určené pre problematickú pleť.

2. Viac hygieny = menej pupienkov. 

Tvorba pupienkov nemá priamu súvislosť s tým, ako často si umývate pokožku. Samozrejme, pravidelná starostlivosť o pleť je dôležitá a môže obmedziť upchávanie pórov. Ale nič sa nemá preháňať – umývať si tvár podľa odborníkov stačí dvakrát denne. Častejšie už nemá zmysel – naopak. Prílišná hygiena môže viesť k vysušeniu a podráždeniu pokožky a k tvorbe ešte väčšieho množstva pupienkov.

3. Vytláčanie pupienkov všetko urýchli. 

Chodiť s veľkým pupienkom s bielou bodkou na čele sa asi nechce nikomu. Snažiť sa ich vytlačiť je však to najhoršie možné riešenie. Riskujete tým, že sa miesto ešte viac zapáli a hojenie bude trvať dlhšie, alebo že si spôsobíte poranenie, po ktorom vám zostane jazva.

4. Stravovanie za akné nemôže. 

Dlho sa tvrdilo, že stravovanie nemá na pupienky vplyv. Posledné štúdie ale ukazujú, že vzťah medzi zložkami stravy, ktorú jeme, a akné, predsa len existuje. Odborníci preto varujú pred potravinami s vysokými glykemickým indexom – je to napríklad čokoláda, hranolčeky, čipsy, pizza, ale napríklad aj pivo alebo kola. Preháňať by sme to nemali ani s mliečnymi výrobkami. Jedným slovom ale dodávajú, že stravovanie nie je hlavnou, a už vôbec nie jedinou príčinou vzniku akné. Na to by sa malo pozerať komplexne.

5. Akné je len kozmetický problém.

Akné je ochorenie, ktoré zanecháva jazvy nielen na tvári, ale aj na duši. Akné je vlastne s ľudskou psychikou veľmi úzko zviazané. Hoci nie je zatiaľ úplne jasné, prečo sa tak deje, psychický stres výrazne ovplyvňuje výskyt a intenzitu pupienkov. A naopak, akné má zásadný vplyv na psychiku. Ľudia, ktorí s týmto kožným ochorením dlhodobo bojujú, mávajú problémy najmä so sebadôverou a sebaúctou, ktoré môžu viesť napríklad až k sociálnej fóbii alebo k ťažkým depresiám.

6. Pupienky sú problémom mladých. 

Akné nie je len problémom tínedžerov. Týka sa všetkých – od novorodencov až po starších ľudí. Po tridsiatke jeho výskyt síce klesá, ale aj tak trápi vyše desať percent populácie. Výnimkou nie sú ani päťdesiatroční pacienti. Prejavy sa ale úplne odlišujú. U mladých ľudí ide väčšinou o tzv. acne vulgaris – prejavuje sa na tvári zapálenými pupienkami či čiernymi pórmi najmä v oblasti čela, nosa alebo brady, hojne sa vyskytuje aj na chrbte, krku či dekolte. V dospelosti sa potom častejšie objavuje tzv. acne rosacea – objavuje sa prevažne na tvári, typicky v oblasti nosa, líc a na čele, a prejavuje sa sčervenaním pokožky a pupienkami. Dobrá správa – prístroj Face-up! pôsobí na oba typy.