Ako antikoncepcia ovplyvňuje akné?

Ako antikoncepcia ovplyvňuje akné?

Či chcete, či nechcete, za problematickú pleť môžu predovšetkým hormóny. Vo chvíli, keď sú ženské a mužské hormóny v nerovnováhe, zvýši sa produkcia kožného mazu, a akné je na svete.

Práve hormonálna terapia je v posledných rokoch jednou z najčastejšie využívaných liečebných metód u žien, ktoré sa chcú zbaviť pupienkov. Čo ale robiť, ak už hormonálnu antikoncepciu brať nechceme?

Sila v pilulke

Antikoncepcia v tabletkách má na vašu pleť také priaznivé účinky z jednoduchého dôvodu – ovplyvňuje hladinu estrogénu. Teda ženského hormónu, ktorý je pre telo veľmi dôležitý. Keď máme ženských hormónov málo, objavia sa typicky mužské prejavy, ako rast fúzikov pod nosom, vypadávanie vlasov alebo práve zvýšená tvorba kožného mazu, ktorá následne vedie k akné.

Keď sa zvýši hladina estrogénu, mužské pohlavné hormóny sa v našom organizme už nebudú vedieť natoľko presadzovať. Tým sa zlepší aj stav pleti. Účinky antikoncepcie sú dokonca také významné, že ju dnes predpisujú práve na liečbu akné aj kožní lekári.

Antikoncepciu väčšina žien nechce užívať neustále. Jej vysadenia sa však často boja, preto ju odďaľujú. Pritom pleť sa po vysadení nemusí nutne zhoršiť. Ak sa vám ale akné vráti, máte aj iné možnosti, ako obnoviť vnútornú rovnováhu.

Dramatické prejavy akné dokáže zmierniť mnoho špeciálnych kozmetických prípravkov. Ak vám však nezaberú do mesiaca, najlepšie bude kontaktovať dermatológa. Ten vám môže predpísať takzvané retinoidy. Pôsobia do hĺbky pokožky a majú protizápalové účinky, čím zmierňujú prejavy akné. Pamätajte ale na to, že výsledky neprichádzajú hneď. Prvé zlepšenie uvidíte najskôr po mesiaci.

Ak sa vám pleť zhorší okamžite po vysadení antikoncepcie, môžete vyskúšať antibiotiká. Viaceré z nich sú určené priamo na liečbu akné, avšak nesmiete ich užívať dlhšie ako tri mesiace.

Bez chémie

Poslednou možnosťou bez užívania liekov je jednoducho vydržať. U niektorých žien sa telo neprečistí ihneď. Môže to trvať dva mesiace, ale aj roky. Stav pleti sa však bude vždy postupne zlepšovať a vy budete mať istotu, že svoj organizmus nenapchávate umelými látkami alebo antibiotikami. Namiesto nich môžete skúsiť prírodné produkty, bylinkové čaje na detoxikáciu alebo prístroj Face-Up!, ktorý tiež pomáha tlmiť akné bez chémie. Urýchľuje metabolizmus kožných buniek pomocou impulzného magnetického a svetelného poľa a tepelného žiarenia.