Akné v tehotenstve: čo s ním?

Akné v tehotenstve: čo s ním?

Aj vám babička hovorievala, že v tehotenstve sa vyriešia všetky hormonálne neduhy? Že za tých deväť mesiacov sa všetko upokojí? Ak ste v inom stave a vaša pleť pripomína skôr pokožku tínedžerov, nedeste sa. Akné k tehotenstvu, bohužiaľ, patrí. Poradíme vám, čo s ním.

V období tehotenstva dochádza k množstvu fyziologických zmien. Okrem toho, že sa zrýchli váš krvný obeh a priberiete na váhe, zmení sa aj hladina hormónov. A hormóny dokážu s pleťou urobiť neuveriteľnú paseku. Neplatí to, samozrejme, pre každú ženu, ale môže sa stať, že práve vám sa akné vráti. Pýtate sa prečo? Hormóny vyvolajú zmeny mazových žliaz, ktoré sa môžu rozšíriť a produkovať viac mazu. Ten je ideálnym prostredím pre baktérie, ktoré dokážu na pleti vyvolať zápal.

Ak sa vám v priebehu tehotenstva akné objaví, bude to pravdepodobne na tvári v okolí čeľuste, na dekolte alebo na rukách. Objaviť sa však môže aj na chrbte, kde sa lieči veľmi ťažko.

Bez antibiotík

V prvom rade odborníci odporúčajú zvýšiť príjem tekutín. Voda totiž dokáže odviesť z tela nečistoty, ktoré sa hromadia predovšetkým v pokožke. Keďže v tehotenstve nie je možné používať prípravky s antibiotikami, liečba akné je komplikovanejšia. Ideálne je siahnuť po prípravkoch s aloe vera alebo tea tree oil, ktorý má antiseptické účinky.

Základom je však pravidelná starostlivosť o pleť. Ak ste doteraz mali pokožku ako bábätko a starostlivosti o ňu ste sa nemuseli príliš venovať, budete si musieť zvyknúť na nový režim šetrného čistenia pleti. Starostlivosť o pleť je totiž absolútne nevyhnutným každodenným úkonom pre každého, kto trpí akné. Používajte hĺbkovú čistiacu emulziu alebo krém, pleťovú vodu a kvalitné nemastné krémy.

Tie by mali byť dobre roztierateľné a dobre vstrebateľné. Mali by hlavne hydratovať pokožku a obnovovať jej normálnu funkciu. Vyskúšať môžete aj unikátny prístroj Face-Up! z dielne brnianskych vedcov, ktorý dokáže tvorbu akné výrazne obmedziť. Stačí iba desať minút denne prechádzať prístrojom po problémovej oblasti.

Pozitívne ale je, že po prvom trimestri sa hladina hormónov obvykle ustáli a akné postupne zmizne. Ak u vás pretrváva i v ďalšom období tehotenstva, nezúfajte si. Pravdepodobne sa ho zbavíte po pôrode.