Akné? Pozor na to, čo jete a pijete!

Akné? Pozor na to, čo jete a pijete!

Miluje stres, hormonálne výkyvy, ale aj nesprávnu stravu a alkohol. O kom je reč? O akné. Odborníci potvrdzujú, že s akné bojuje 80-100 percent dospievajúcich. Problémy s ním majú aj ľudia vo veku 25 až 40 rokov. Práve strava a prísun alkoholu sú faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. Ale málokto to aj naozaj robí.

Na vznik akné majú významný vplyv voľné radikály. Tie totiž poškodzujú nenasýtené mastné kyseliny v bunkách, ktoré fungujú ako akési vnútorné obranné mechanizmy. Ak tieto kyseliny chýbajú a voľných radikálov je viac, pribúda aj akné.

Do tela sa voľné radikály dostávajú rôznymi spôsobmi. Medzi tie najčastejšie patria pobyt v miestnosti, kde sa fajčí, znečistené prostredie, nadmerné UV žiarenie alebo napríklad priveľa alkoholu. Aj z tohto dôvodu by ľudia, ktorí trpia akné, nemali piť nijaký tvrdý alkohol, jesť mastné a prekyslené jedlá ani jedlá s veľkým množstvom korenia. Dobrou správou je, že často spomínaná čokoláda na vznik akné nemá vplyv. Čokoláda však zvýrazňuje prejavy atopického ekzému.

S alkoholom je to zložitejšie. Alkohol totiž poškodzuje pečeň, ktorá má významnú úlohu pre čistotu pleti. Pečeň reguluje množstvo hormónov, pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a odstraňuje z tela toxíny. Ak pečeň zaťažíme alkoholom, jej činnosť sa oslabí.

Navyše, alkohol vedie k rozširovaniu huby candidy, ktorú nájdeme v pive, ako aj v miešaných kokteiloch. Ak sa candida rozšíri v tele, na pleti sa objavia pupienky.

Čo teda jesť?

Zdravá strava znie trochu nudne, ale to je presne to, po čom pokožka s akné túži. Jedlá varené v pare, pečené bez oleja, dostatok rybieho mäsa. K tomu naozaj prísne dodržiavaný pitný režim, no bez sladkých limonád a kávy. Prvým krokom je naučiť sa piť čistú vodu alebo bylinkové čaje. Ak zvýšite prísun tekutín, telo sa bude lepšie čistiť a s ním aj pleť.

Vyskúšať môžete tiež šťavy zo zeleniny a ovocia. K očiste organizmu prispieva predovšetkým cvikla. Aj keď je sladká, dokáže stav vašej pleti výrazne zlepšiť.

Pozor na slnko

Aj keď sa vám zdá, že je vaša pleť po pobyte na slniečku vždy o niečo krajšia, v skutočnosti si môžete poriadne zavariť. Opálená pokožka s akné má síce výhodu, pretože sú sčervenené pupienky menej viditeľné, na druhej strane však slnko aj soláriá majú na tvorbu akné nepriaznivý vplyv. UV žiarenie totiž pleť vysušuje. To má za následok zosilnenie vrstvy pokožky, upchávanie mazových žliaz a vznik nových malých zápalov.