Akné dokáže potrápiť aj v dospelosti: „Nevyrástla som z toho. Kvôli akné som sa schovávala,“ hovorí Lenka

Akné dokáže potrápiť aj v dospelosti: „Nevyrástla som z toho. Kvôli akné som sa schovávala,“ hovorí Lenka

Ako akné dokáže znepríjemniť život veľmi dobre vie Lenka Holoubková. Dvadsaťročná študentka z Brna bojuje s pupienkami hlavne na tvári a na chrbte a s jazvičkami, ktoré po akné zostali, od svojich trinástich rokov. 

Lenka má problematickú pleť, odkedy si pamätá. „Predtým som veľa športovala a trpela takzvanými potničkami. Dúfala som, že z toho vyrastiem, ale akné sa vôbec nezlepšilo, a to ani keď som šport neskôr zanechala,“ hovorí Lenka.

Zbaviť sa akné jej nepomohol ani kožný lekár, ktorého vyhľadala. „Skúsila som niekoľko druhov mastičiek. Ak aj niektoré z nich zabrali, tak len na krátku chvíľu. Akné trpí aj moja mama, ktorá má vyše štyridsať rokov. Povedala som si preto, že je to skrátka zrejme genetika, a po pár rokoch som to so všetkými liekmi a mastičkami vzdala a pokladala ich za stratu času,“ spomína.

Akné ju trápilo hlavne psychicky. „Som mladá a štíhla, ale namiesto toho, aby som nosila tričká s ramienkami alebo šaty s výstrihom, som sa obliekala schválne tak, aby som si chrbát, ramená a výstrih zahalila. Experimentovala som aj s rôznym mejkapom, ale ten nerovnosti pleti často ešte viac zvýraznil. Vždy, keď sa akné zhoršilo, usilovala som sa čo najviac schovať,“ popisuje Lenka.

Keď pred tromi rokmi prišla ponuka zúčastniť sa testovania účinnosti nového prístroja Face-up! ako dobrovoľníčka v klinickej štúdii, neváhala. Mala totiž už dobré skúsenosti s horským slnkom, ktoré používala kvôli ekzému a ktoré jej celkom pomáhalo. Prístroj, ktorý testoval tím docenta Ivana Rampla, okrem svetla navyše kombinoval aj magnetické pole a teplo.

„Po desiatich dňoch som začala vidieť prvé výsledky. Pupienky začali nielen ustupovať, ale čo bolo pre mňa omnoho dôležitejšie, začali sa mi zaceľovať jazvičky po akné. Za dva týždne polovica z nich zmizla,“ spomína Lenka. Podobný výsledok zaznamenala aj Lenkina mamička, ktorá sa tiež zúčastnila tejto štúdie. „Prístroj nám obom veľmi pomohol,“ uznáva.

Po troch rokoch od klinického testovania sa prístroj českých vedcov dostáva na trh, a môžu ho tak využiť nielen dobrovoľníci. Ľudia, ktorých trápi akné, si ho môžu kúpiť priamo domov a postaviť napríklad vedľa zubnej kefky. Prístroj stačí aplikovať 10 minút minimálne raz, ideálne dvakrát denne.