Akné: 5 dôvodov, prečo navštíviť odborníka

Akné: 5 dôvodov, prečo navštíviť odborníka

Akné patrí medzi najrozšírenejšie kožné problémy súčasnosti, a to nielen pre dospievajúcich. Trápi aj mnoho detí a dospelých. Existuje však hneď niekoľko foriem akné, a nie všetky druhy tohto kožného ochorenia vyžadujú zásah odborníka. Zistite, aké akné máte práve vy a kedy je najlepšie objednať sa k dermatológovi.

Dôvod číslo 1: Akné ste nikdy predtým nemali

Ak práve nie ste v puberte, pre ktorú je akné v podstate typické, všímajte si, čo sa deje s vašou pleťou. Ak ste nikdy v minulosti nemali akné, pubertu máte dávno za sebou, a napriek tomu sa vám začali tvoriť pupienky, je načase spozornieť. Vznik pupienkov totiž môže byť sprievodným javom mnohých ďalších kožných ochorení, s ktorými si doma neporadíte. Červené pupienky sa objavujú v začiatkoch takzvanej ružovky (rosacea) alebo pri zápale vlasových vačkov.

Dôvod číslo 2: Pupienky sú plné hnisu

V tom prípade trpíte závažnejšou formou akné, pri ktorej sa tvoria hnisavé papuly a cysty. Tkanivo je zasiahnuté oveľa výraznejšie ako pri bežnej forme akné. Aj preto je dôležité poradiť sa o ďalšej liečbe s odborníkom. Bez zásahu lekára by vám na pleti mohli zostať nepekné jazvy.

Dôvod číslo 3: Domáca liečba nezaberá

Možno ste vzali liečbu pupienkov do vlastných rúk, zadovážili ste si celý arzenál vhodnej kozmetiky na problematickú pleť a čakali ste zázraky, ktoré sa však nekonajú. Mnohým ľuďom trpiacim akné bežné kozmetické prípravky nepomôžu, to nie je nič nezvyčajné. Aj pri ľahkej forme akné treba niektorým ľuďom predpísať lieky, prípadne im poradiť. Lekár vie najlepšie, prečo vám daná kozmetika nezaberá a odporučí vhodnú liečbu. Siahnuť môže aj po antibiotikách, ktoré si spravidla s akné poradia do niekoľkých týždňov.

Dôvod číslo 4: Ste v strese

Niekto si na pupienky na tvári či na chrbte zvykne, niekto má strach vyjsť na ulicu. Ak patríte skôr do tej druhej skupiny a akné vás stresuje, je načase navštíviť lekára. Ten by sa mal postarať o to, aby ste sa znova cítili dobre.

Dôvod číslo 5: Akné sa zhoršilo kvôli liekom

Možno beriete antikoncepciu, možno za sebou máte chrípku, možno angínu. Všetky medikamenty majú na akné veľký vplyv. Ak vidíte spojitosť medzi užívaním liekov a pupienkami, určite by ste mali informovať svojho lekára. Nabudúce bude vedieť, na ktoré lieky vaša pleť reaguje so zvýšenou citlivosťou.

Základná rada, ako zmierniť prejavy akné, je však celkom jednoduchá: nestresovať sa, zmeniť svoj jedálny lístok, menej koreniť a soliť, jesť hlavne ovocie a zeleninu. Dopriať telu dostatok vody, najlepšie neperlivej a nesladenej. Pomôže aj trochu pohybu a pravidelná starostlivosť o pleť.