Aj citlivá koža môže byť krásna: naučte sa o ňu starať

Aj citlivá koža môže byť krásna: naučte sa o ňu starať

Občas páli, svrbí, lúpe sa, neznesie nič z toho, čo jej kúpite na rozmaznávanie. Rovnako ako vie človeka poriadne potrápiť potravinová alergia, trápi mnohé ženy aj citlivá pleť. Prehnane reaguje na kozmetické výrobky, na slnko, vietor i vodu z kohútika.

Ako spoznám citlivú pleť

Sledujte, ako vaša koža reaguje na vonkajšie vplyvy. A to nielen koža na tvári, ale na celom tele. Robí jej slniečko dobre? Nie je suchá? Páli niekedy? Ak ste na väčšinu otázok odpovedali áno, potom ste asi naozaj majiteľom citlivej pokožky. Citlivá koža je často svetlejšia alebo ju zdobia pehy.

Citlivosť spôsobuje strata prirodzenej bariéry, ktorú pleť zvyčajne má. Tá ju chráni pred vonkajšími vplyvmi. Ak však túto bariéru nemá, dostáva sa do vrstiev pleti škodlivé slnečné žiarenie a ďalšie nečistoty a nepriaznivé látky. A koži sa to, prirodzene, nepáči.

Kto maže, ten ide

Typ svojej pleti nezmeníte, môžete však zmeniť spôsoby, ako sa o ňu starať. V prvom rade nesmiete zabudnúť na správnu výživu v podobe krémov. A tiež sa musíte naučiť vyberať si správne krémy. Rovnako ako si vyberáte pastu na citlivé zuby či ďasná, zaslúži si odborné prípravky aj vaša citlivá pleť. Našťastie dnes nie je problém vybrať si ich aj v bežnej drogérii. Zamerajte sa na rady kozmetických prípravkov na citlivú pokožku alebo na tie, ktoré sú bez parfumu a nedráždivé.

Okrem výživy je ale veľmi dôležité aj správne vyčistenie. A to tak ráno, ako aj večer. Rozhodne sa nesmiete báť čistiť pokožku. Ak použijete správne výrobky, nepodráždite ju, ba naopak. Ak by ste si pleť ráno nevyčistili a naniesli rovno mejkap, mohli by ste v koži vyvolať alergickú reakciu.

Pamätajte na to, že sa vám nemusí podariť vybrať ten správny produkt na vašu pleť ihneď. Skúšajte. Berte si v drogériách a lekárňach vzorky a vždy po týždni sledujte, ako na ne vaša koža reaguje. Keď objavíte to pravé, okamžite to spoznáte.